in ,

Brazylijski psychiatra alarmuje: nie pozwalajcie chodzić swoim dzieciom późno spać – Powód jest szokujący!

Dzieci bardzo często nie słuchają swoich rodziców, szczególnie jeśli chodzi o pójście do łóżka spać. Chcą móc rozrabiać jeszcze chociażby przez godzinę i robią wszystko, by postawić na swoim. Jednak brazylijski psychiatra dziecięcy, dr Jose Ferreira Belisario Filho przekonuje, żeby rodzice nie byli ulegli – dzieci nie powinny chodzić późno spać.

Dr Filho przeprowadził wiele badań z tym związanych, co ostatecznie doprowadziło go do wniosku, że godzina, o której dziecko pójdzie spać, ma decydujący wpływ, jeśli chodzi o jego rozwój i pojawienie się wielu chorób. Nie od dziś wiadomo, że dzieci, które zbyt mało śpią, są zdekoncentrowane i mają problemy z nauką, a także pojawiają się u nich lęki i zaburzenia. Jak się okazuje, to jeszcze nie wszystko!

Psychiatra podkreśla, że wielu pacjentów to dzieci kładące się spać po godzinie 22. Jak to możliwe? Hormon wzrostu jest najbardziej aktywny ok. godziny 00:30, tj. w czwartej fazie snu. Jeśli dziecko chodzi spać zbyt późno, hormon ten nie może dobrze pracować.

Jakby tego było mało, chodzenie późno spać może mieć wpływ na pojawienie się różnych schorzeń, np. choroby Alzheimera. Warto o tym pamiętać i dbać o to, aby dziecko położyło się spać o konkretnej wczesnej porze. Co zrobić, by ułatwić dziecku zaśnięcie?
 

 
Pamiętaj o oświetleniu! Jest bardzo ważne. Jeśli pokój dziecka oświetla białe światło, warto wymienić je na cieplejsze – żółte. Całkowicie odradzamy, aby w sypialni był telewizor, tablet czy nawet telefon. Dziecko powinno uświadamiać sobie, że sypialnia służy do odpczynku, a nie do zabaw.
 
Nie zapominajmy o tym, że dobry sen oznacza dobre zdrowie!