in

Zaczęły się przygotowania do kolejnej pandemii. WHO alarmuje, znamy szczegóły.

WHO wpadło na pomysł, aby zawczasu przygotować się do następnej pandemii. Póki co nie wiemy, kiedy ona nastąpi, ale lepiej, żeby nas nie zaskoczyła tak jak pandemia koronawirusa. Świat musi być przygotowany na to, że zagrożenie może nadejść w każdej chwili.

Rządy wielu państw potwierdziły już chęć udziału w tej inicjatywie.

Dlaczego przygotowanie się do kolejnej pandemii jest tak ważne?

Nie ma wątpliwości co do tego, że na to, z czym obecnie się mierzymy, nikt nie był przygotowany. Pandemia zaskoczyła cały świat. Brak przygotowania na taką ewentualność zakończył się naprawdę źle nawet dla bogatych krajów. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wzięli sobie to do serca i nie lekceważyli faktu, że zagrożenie może przyjść w każdej chwili.

Eksperci są zdania, że pojawienie się kolejnej pandemii to tylko kwestia czasu. Trzeba zastosować nowe podejście do nauki i wirusologii.

Jak wyjaśnia prof. Władek Minora z University of Virginia School of Medicine (UVA) w piśmie „IUCrJ”:

„Modele strukturalne i inne wyniki eksperymentalne produkowane przez różne laboratoria muszą być zgodne ze standardową procedurą oceny, aby zapewnić ich dokładność i zgodność z przyjętymi standardami naukowymi. Standaryzowana walidacja jest ważna dla wszystkich dziedzin nauk biomedycznych, zwłaszcza dla modeli strukturalnych, które są często wykorzystywane jako punkt wyjścia w późniejszych badaniach, takich jak sterowane komputerowo badania dokowania leków i eksploracja danych. Nawet pozornie nieistotne błędy mogą sprowadzić takie badania na manowce.”

ZAPI jest firmą prywatną biorącą udział w walce z przyszłymi zagrożeniami. To partner publiczno-prywatny, finansowany ze środków UE i przez przemysł. Cel jej działań to wykrywanie i przeciwdziałanie nowym i poważnym zagrożeniom epidemiologicznym w Europie i na całym świecie, jak np. monitorowanie kontaktów ze zwierzętami.

Bart Haagmans, wirusolog z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma oraz współkierownik inicjatywy ZAPI zaznacza:

„Ludzie mają coraz częściej kontakt ze zwierzętami. Również ostatnia epidemia, która pojawiła się w Chinach, najprawdopodobniej rozpoczęła się od kontaktów na targach zwierząt (choć nie zostało to jeszcze w pełni potwierdzone).”

Badacz dodaje:

„Nie jesteśmy w stanie określić, jaka będzie następna choroba, która wystąpi u zwierząt lub ludzi. Ale wiemy, że ona się pojawi. Chcemy skrócić czas reakcji, a to pozwoli nam ratować życia – taki jest cel ZAPI. To, co trwało kilka lat, trwa teraz kilka miesięcy, a my ciągle robimy postępy. Następnym razem procesy będą jeszcze bardziej wydajne.”

Nowe działania WHO

Światowa Organizacja Zdrowia zajmuje się planem działania w przypadku pojawienia się kolejnego kryzysu, takiego jak pandemia koronawirusa.

Podczas wirtualnej konferencji prasowej szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił:

„Musimy być lepiej przygotowani do przewidywania, zapobiegania, wykrywania, oceny i skutecznego reagowania na pandemie w wysoce skoordynowany sposób. Dlatego jesteśmy zobowiązani do zapewnienia powszechnego i równego dostępu do bezpiecznych, skutecznych i niedrogich szczepionek, leków i diagnostyki na tę i przyszłe pandemie.”

Na spotkaniu pojawili się przedstawiciele 25 krajów Unii Europejskiej. Ma powstać traktat zawierający wytyczne co do dalszych działań w przypadku zagrożeń.

Sygnatariuszami nowego dokumentu są m.in. Angela Merkel, Borisa Johnsona czy Emmanuela Macron.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródła: cordis.europa.eu, www.medonet.pl, serwisy.gazetaprawna.pl, www.medonet.pl