in ,

W parkach pojawiły się pierwsze przezroczyste toalety. Pomysł wzbudza wiele skrajnych emocji.

Przezroczysta toaleta publiczna to coś, co ciężko sobie wyobrazić. Jak się jednak okazuje, może być ona atrakcją turystyczną i mieć konkretny cel. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że wzbudza wiele skrajnych emocji i nie pozostawia nikogo obojętnym. Przezroczyste toalety możemy znaleźć już w dwóch parkach: Yoyogi Fukamachi Mini Park oraz Haru-no-Ogawa Community Park.

Projekt pracowni Shigeru Ban Architects jest realizowany w Japonii, a dokładniej w centrum Tokio, w dzielnicy Shibuya. Po co tak właściwie on powstał?

Przezroczysta toaleta

„Są dwie rzeczy, o które martwimy się, wchodząc do publicznej toalety, zwłaszcza tej znajdującej się w parku. Pierwszą z nich jest ich czystość, a drugą obawa, że ktoś jest w środku” – brzmi komunikat na stronie projektu.

Osoby, które korzystają z toalety, nie muszą zaglądać do niej, aby sprawdzić, czy ktoś jest w środku, a poza tym taka toaleta ma za zadanie rozświetlanie parku nocą.

Nie trudno sobie wyobrazić, że jest to temat, którego nikt nie pozostawi bez komentarza. Przecież każdy, kto jest w środku takiej toalety czuje na sobie wzrok przechodniów. Jak się jednak okazuje, po zamknięciu toalety od środka, szyby momentalnie zmieniają się na matowe od zewnętrznej strony. Działa to podobnie jak lustro weneckie, dlatego lepiej się upewnić, czy jesteśmy zamknięci od środka. Jedna z osób zapomniała o tym i podczas korzystania z toalety widział ją każdy, kto przechodził przez park.

Dziennikarze CNN w zeszłym tygodniu postanowili zbadać, jak sprawa tych toalet wygląda naprawdę. Jak się szybko okazało, cieszą się one dużą popularnością wśród turystów. Są one nieskazitelnie czyste.

The Nippon Foundation to organizacja non-profit, wspierająca ciekawe innowacje. Projekt Tokyo Toilet Project powstał przy współpracy z najbardziej znanymi japońskimi architektami, takimi jak Tadao Ando i Toyo Ito.

Dzięki temu projektowi toalety przestaną raz na zawsze kojarzyć się z brudnymi i śmierdzącymi. Do lata przyszłego roku przezroczystych toalet będzie jeszcze 12!

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Źródło: TVN24