Wielu z pewnością nie wie, że istnieje grzyb, który może przejąć kontrolę nad owadami i zamienić ich w stworzenia podobne do „zombie”. Brzmi to jak opis jakiegoś horroru, jednak w rzeczywistości jest to możliwe i możemy spotkać się z takim widokiem w czasie grzybobrania. Przerażające grzyby są już w polskich lasach.
Każdy, kto uwielbia chodzić na grzyby, ma teraz okazję. To najlepszy czas na to, aby wybrać się do lasu i wrócić z pełnym koszykiem wspaniałych okazów, które potem trafią na talerz. Jak się jednak okazuje, nawet doświadczeni grzybiarze mogą natknąć się na grzyb, którego istnienie nie przestanie ich zadziwiać.
W sieci pojawiły się szokujące zdjęcia pasożyta opublikowane przez Lasy Państwowe. Pracownicy podkreślają, że trzeba mieć „sporo szczęścia i dobre oko”, aby się na nie natknąć.
„To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, niewystępujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami” — możemy przeczytać w komunikacie na Twitterze.
Grzyb, o którym szybko zrobiło się głośno
W nowym wpisie poruszono temat przerażającego grzyba Ophiocordyceps ditmarii, w Polsce znanego jako maczużnik.
„Polski rodzaj «maczużnik» to Cordyceps – do którego w przeszłości zaliczano też wspomnianego w tweecie O. ditmarii. W wyniku badań molekularnych wyodrębniono nową rodzinę i w jej obrębie nowy rodzaj – Ophiocordyceps” — tłumaczą Lasy Państwowe.
Co robi maczużnik?
Chociaż mowa o niewielkim grzybie, jest on prawdziwym postrachem w polskich lasach. Pasożytuje on na błonkówkach i w przerażający sposób deformuje ciała ofiar. Infekuje je, a potem szybko rozrasta się w ich ciele. Ofiara umiera, a grzyb przejmuje kontrolę nad jego ciałem. Owad zamienia się w zdalnie sterowanego robota przez grzyba. Dzięki niemu maczużnik ma satysfakconujące warunki (temperaturę i wilgotność) do rozwoju.
Maczużnik wypuszcza z głowy owada szypułkę, co sprawia, że rozsiewa tym samym kolejne zarodniki. Proces może zdarzyć się kilkakrotnie.
Zdjęcia, które opublikowały Lasy Państwowe pochodzą z Bieszczad z terenu Nadleśnictwa Baligród. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że grzyba spotkamy tylko tam.
Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w "#zombie"?😉W Polsce spotkamy jego nie mniej ciekawego kuzyna😲#Ophiocordyceps ditmarii pasożytuje na błonkówkach – infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy) by uwolnić zarodniki😱#NadleśnictwoBaligród pic.twitter.com/qDzSaDsziY
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) September 22, 2020
Koniecznie podzielcie się tymi fascynującymi zdjęciami z innymi!