fot. Youtube/UHNToronto
in

Gdy poczuła te objawy na ciele, musiała zjechać autem na pobocze. Wszystko nagrała na wideo

Stacey Yepes miała doświadczenie, które zmieniło jej życie. Wszystko zaczynało się od dziwnych zmian, które zaczynały się pojawiać w jej ciele. Pamięta, jak jechała samochodem i nagle poczuła, że coś jest nie tak. Szybko zjechała na pobocze i zaczęła odczuwać niedowład połowy twarzy oraz trudności z mówieniem.

Nagrała swój udar

Już dwa dni wcześniej miała podobne dolegliwości, jednak po kilku minutach minęły. Wtedy nie zwróciła na to uwagi, ale teraz już wiedziała, że coś jest nie tak. Rano zgłosiła się do przychodni, licząc, że przejdzie szczegółowe badania, jednak lekarz zasugerował, że to silna reakcja na stres.

Kobieta była jednak przekonana, że z jej organizmem dzieje się coś poważnego, dlatego kiedy pojawiły się kolejne dolegliwości, postanowiła się nagrać.

Na nagraniu widać, jak trudno jej mówić i jaka jest zdezorientowana. Można też zauważyć, że lewy kącik jej ust opada oraz ma problem z podniesieniem ręki i dotknięciem nosa.

Po kilku minutach dolegliwości minęły, jednak tym razem Stacey Yepes zdecydowała się pokazać nagranie lekarzom.

Lekarze jednoznacznie stwierdzili, że przeszła przemijający atak niedokrwienny mózgu (tzw. TIA), czyli mini udar. To doświadczenie zmieniło jej życie, ponieważ uświadomiło jej, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie i jak szybko mogą pojawić się poważne problemy.

Przemijający atak niedokrwienny

Przemijający atak niedokrwienny, zwany również TIA, jest poważnym sygnałem ostrzegawczym, ponieważ powoduje dokładnie takie same objawy jak udar. Przyczyną TIA jest krótkotrwałe zatkanie przepływu krwi przez naczynia, które prowadzi do niedokrwienia mózgu. Szybkość ustępowania objawów jest jednak różna, w ciągu maksymalnie 24 godzin.

Lekarze zwracają uwagę, że miniudary mogą się powtarzać w ciągu kilku dni lub tygodni, co stanowi bardzo ważny sygnał ostrzegawczy.

U jednej na 12 osób, u których wystąpił przemijający atak niedokrwienny, w ciągu tygodnia występuje udar. Dlatego też, po przebyciu TIA, pacjent powinien przejść szczegółowe badania i powinno być wprowadzone leczenie prewencyjne.

Objawy przemijającego ataku niedokrwiennego to m.in. porażenie ręki, nogi lub połowy twarzy, przejściowe niedowłady połowicze, zaburzenia mowy, mrowienie lub drętwienie niektórych części ciała, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, dezorientacja, problemy z utrzymaniem równowagi oraz koordynacją, nagły ostry ból głowy bez wyraźnego powodu.

Źródło: portal.abczdrowie.pl