fot. freepik.com
in

Polacy mogą stracić dostęp do kanałów TVP. Trzeba spełnić te wymagania do końca 2023 roku

Zmiana technologii nadawania sygnału telewizyjnego zbliża się do swojego finału. Widzowie Telewizji Polskiej, którzy nie dostosują się do nowych wymagań, staną przed czarnym ekranem już pod koniec 2023 roku.

Nowy standard nadawania – DVB-T2/HEVC

To nie pierwszy raz, gdy stacje telewizyjne w Polsce przechodzą przez taką transformację. Stacje takie jak TVN, TTV, Antena TV, Polsat, TV4 czy Puls już wcześniej przeszły na nowy standard nadawania – DVB-T2/HEVC.

W przeciwieństwie do innych stacji, Telewizja Polska dostała wyjątkowe pozwolenie od Urzędu Komunikacji Elektronicznej, pozwalające jej przesunąć termin przejścia na nowy standard do końca 2023 roku. Mimo spekulacji, nie ma obecnie żadnych informacji sugerujących, że ten termin zostanie ponownie przesunięty.

Jak uniknąć utraty sygnału?

Dla wielu rozwiązanie jest proste. Wystarczy zainwestować w nowy telewizor zgodny z DVB-T2/HEVC lub zakupić odpowiedni dekoder. Co ciekawe, państwo oferowało wsparcie finansowe w zakupie dekodera, ale niestety czas na składanie wniosków już minął.

Choć rząd nie finansuje zakupu nowych telewizorów, oferował dofinansowanie w zakupie dekodera. Aż 614 tys. polskich gospodarstw domowych skorzystało z tej możliwości, otrzymując dodatkowe 100 zł. Mimo że koszt wsparcia wyniósł niecałe 70 milionów złotych, to wciąż tylko niewielka część funduszy, które zostały przeznaczone na ten cel.

Zmiana standardów nadawania to duże wyzwanie dla telewizji i jej widzów. Warto już teraz zastanowić się nad inwestycją w nową technologię, by cieszyć się ulubionymi programami bez przeszkód.

Źródło: Goniec.pl