in ,

Obostrzenia zostały przedłużone. Do kiedy? Znamy szczegóły.

W dniu dzisiejszym miała miejsce konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał informację o tym, że obowiązujące obecnie obostrzenia zostają przedłużone. Na początku miały obowiązywać do 9 kwietnia.

„Analizowaliśmy na bieżąco sytuację, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się w szpitalach. Obecne wyniki są zbyt słabym sygnałem, by traktować je w optymistyczny sposób. Obłożenie łóżek wynosi ok. 80 proc., to są parametry niebezpieczne” – tłumaczył Adam Niedzielski.

„Pamiętajmy, że mamy taką perspektywę przyspieszenia szczepień. Mamy coraz więcej też, w konsekwencji zachorowań, ozdrowieńców. Czyli te naturalne bariery stają się coraz bardziej wyraziste” – mówił.

Minister zaznaczył, że w proces szczepień będą zaangażowane samorządy w ramach hasła „wszystkie ręce na pokład”.

„Mam nadzieję, że tu ta odpowiedź samorządów będzie tak duża, że ten program szczepień w najbliższych dwóch miesiącach, jego efekt, stanie się realną barierą dla rozwoju epidemii” – podkreślił minister.

Obostrzenia przedłużone

Obostrzenia, które miały obowiązywać do 9 kwietnia, zostają przedłużone i będą obowiązywać do 18 kwietnia. Oznacza to, że do tej pory:

– zamknięte będą klepy budowlane i meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw.
– hurtownie i składy budowlane będą otwarte
– w kościołach i placówkach handlowych pow. 100 m kw. obowiązuje limit jednej osoby na 20 m kw. zamiast dotychczasowych 15 m kw.
– zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne
– przedszkola i żłobki są zamknięte dla wszystkich z wyjątkiem dzieci służb medycznych i mundurowych
– działalność obiektów sportowych ograniczona tylko do uprawiania sportu zawodowego
– zamknięte hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych
– zamknięte są kina, teatry, muzea i galerie sztuki
– zamknięte są sklepy w centrach handlowych z wyjątkiem sklepów spożywczych, aptek, drogerii, salonów prasowych, księgarni i sklepów zoologicznych
– zamknięte są sauny, solaria i kasyna
– zamknięte są siłownie i kluby fitness
– szkoły w trybie zdalnym

„Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w czasie świąt, bo my czekamy na dane dotyczące mobilności, jaka miała miejsce w czasie świąt, skutek tego, jak się zachowaliśmy na święta, będzie widoczny tak naprawdę w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy ta trzecia fala będzie stopniowo opadała, czy nie daj Boże złapie drugi oddech” – zaznacza.