in

Badają domy i mieszkania za pomocą specjalnych kamer. Mają konkretny cel

W Poznaniu już niebawem mają odbyć się bezpłatne badania kamerą termowizyjną. Dojdzie do przeskanowania domów Polaków. Jaki jest cel tej akcji?

„Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem” – przyznała Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznań.

Program „Trzymaj ciepło”

Jak wynika z informacji podanych przez serwis Epoznan.pl, polskie domy zostaną przebadane przy pomocy kamer termowizyjnych.

Nowa odsłona akcji „Trzymaj ciepło” w Poznaniu ma konkretny cel. Mowa o chęci ochrony powietrza i ochrony klimatu. Mieszkańcy dzięki temu programowi mają zacząć bardziej oszczędzać energię i poznać sposoby na to, jak sprawić, by ciepło nie uciekało z domu.

W programie weźmie udział aż 380 domów. Poza tym przebadanych zostanie 10 kamienic z centrum Wildy, Łazarza i Jeżyc. O programach wypowiedział się także sam zastępca prezydenta miasta.

„Mają one promować działania energooszczędne i proekologiczne. Ma to oczywiście istotne znaczenie dla ochrony środowiska i zdrowia nas wszystkich. Ważny jest także aspekt ekonomiczny w długofalowej perspektywie” – tłumaczy Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta.

Chętni do wzięcia udziału w programie muszą wypełnić stosowny formularz i przesłać go przez stronę internetową. Liczba miejsc jest ograniczona.

Jak wygląda tego rodzaju badanie?

Zgłaszający się do programu najpierw spotykają się z technikami, którzy wykonają pomiary. Kolejny krok to badanie miejsc, przez której najprawdopodobniej ucieka najwięcej ciepła.

„Na podstawie raportów mieszkańcy nieruchomości mogą zaplanować prace termomodernizacyjne i zaoszczędzić pieniądze, wydawane na rachunki za ciepło” – wyjaśnia Łukasz Dembski, wykonawca pomiarów kamerą termowizyjną.

Źródło: o2.pl