in

To ostatni moment na złożenie wniosku. 12 tys. zł dopłaty na wymianę pieca dla mieszkańców Wrocławia.

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z programu KAWKA Plus i otrzymać 12 tys. zł na wymianę pieca na ekologiczne źródło ciepła.

Eksperci z Politechniki Wrocławskiej twierdzą, że ogrzewanie piecami na węgiel jest obecnie najdroższym źródłem ciepła, kosztującym aż 6 tys. zł rocznie w mieszkaniu o powierzchni 50 m². Koszt ogrzewania elektrycznego to 1933 zł rocznie, gazowego – 865 zł, a sieci centralnego ogrzewania – 2640 zł.

Program KAWKA Plus

Aby skorzystać z programu KAWKA Plus, wystarczy złożyć kompletny wniosek z odpowiednimi załącznikami. Warto się pospieszyć, ponieważ dopłata do wymiany pieca będzie coraz niższa – w 2023 r. wyniesie 10 tys. zł, a w 2024 r. – 8 tys. zł. Należy pamiętać, że od 1 lipca 2024 r. korzystanie z kopciuchów będzie karane grzywną do 5 tys. zł zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej.

Od 2019 r. we Wrocławiu zlikwidowano prawie 7 tys. pieców, wydając na to ponad 200 mln zł. Rekordowa liczba pieców została usunięta w 2021 r. – było ich 3300. W 2022 r. miasto szacuje, że kolejne 2-3 tys. kopciuchów zostanie usuniętych. Do tej pory w tym roku we Wrocławiu złożono 762 wnioski do KAWKI Plus.

Jak wypełnić wniosek?

Jeśli chcesz skorzystać z programu KAWKA Plus i otrzymać dopłatę do wymiany pieca na ekologiczne źródło ciepła, musisz wypełnić wniosek. Możesz go pobrać ze strony internetowej Zmień piec lub ze strony BIP-u. Wniosek ma tylko dwie strony i jest bardzo prosty w wypełnieniu, jednak ważne jest, aby był poprawnie wypełniony i zawierał wszystkie niezbędne załączniki.

Lista potrzebnych załączników do wniosku znajduje się w części VII formularza. Wśród nich musi być dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, taki jak akt notarialny lub umowa najmu. Jeśli mieszkanie wynajmujesz, musisz dołączyć do wniosku także zgodę właściciela na wymianę ogrzewania. W przypadku najemców komunalnych będą to zgody Zarządu Zasobu Komunalnego lub Wrocławskich Mieszkań.

Pamiętaj, że kompletny wniosek, wraz z wszystkimi załącznikami, jest niezbędny, aby móc skorzystać z programu KAWKA Plus. Wypełnij go więc starannie i złóż jak najszybciej, aby mieć pewność, że zdążysz złożyć wniosek w terminie i otrzymać dopłatę.