in

COVID-19 to dopiero początek? Naukowcy nie mają wątpliwości, porażające prognozy.

Na świecie lada moment mogą pojawić się o wiele gorsze pandemie niż pandemia koronawirusa. Jak ostrzega John Vidal, możemy mieć do czynienia z czymś „na skalę czarnej śmierci”.

„Śmiertelne mikroorganizmy, które przedostają się ze zwierząt na ludzi, mogą zabić dziesiątki milionów ludzi” – dodaje John Vidal. Niepokojące prognozy pisarza pojawiły się w „Daily Mail”.

Porażające prognozy

John Vidal jest zdania, że rządy będą musiały być przygotowane na „koszmarny scenariusz”. Może dojść do pojawienia się nowych chorób lub nowej, bardziej śmiercionośnej odmiany starszej choroby „która jest tak zaraźliwa, jak odra, i tak śmiertelna, jak Ebola”.

„Biorąc pod uwagę popularność podróży lotniczych i handlu światowego, wirus może szaleć na całym świecie, nieświadomie rozprzestrzeniony przez bezobjawowych nosicieli, w ciągu kilku tygodni zabijając dziesiątki milionów ludzi, zanim granice zostaną zamknięte” – możemy przeczytać w artykule.

Delia Grace Randolph, współprzewodnicząca ds. zdrowia zwierząt i ludzi w International Livestock Research Institute w Nairobi w Kenii, postanowiła skomentować prognozy Vidala:

„Myślę, że pojawi się fala nowych chorób odzwierzęcych (rozprzestrzeniających się między zwierzętami i ludźmi). Będzie to mieszanka starych i nowych chorób.”

Randolph, epidemiolog i weterynarz z ponad 20-letnim doświadczeniem w krajach rozwijających się alarmuje: „najgorsze jeszcze prawdopodobnie nadejdzie”. Wynika to z niszczenia naturalnego środowiska dzikich zwierząt, ponieważ wysiedlone stworzenia są zmuszone do „wykorzystywania zasobów w środowisku przeznaczonym dla człowieka, po czym zapadają na choroby”.

335 nowych i potencjalnie śmiertelnych chorób

Ekolodzy z University College London (UCL) informują, że od 1940 roku na całym świecie pojawiło się 335 nowych i potencjalnie śmiertelnych chorób.

Ponad 200 z nich to choroby odzwierzęce, wirusy, bakterie, pasożyty, grzyby i priony, które pojawiają się naturalnie u dzikich czy też udomowionych zwierząt.

Vidal tłumaczy, że do śmiertelnych chorób krzyżujących się gatunkami możemy zaliczyć: „HIV, Ebola, gorączka Lassa, wirus Marburg; Sars i COVID-19 w Chinach; Chagas, Machupo i Hantavirus w Ameryce Łacińskiej; Hendra w Australii i Mers w Arabii Saudyjskiej”.

„Każdy z nich może mutować i potencjalnie wyniszczyć ludzkie populacje” – alarmuje.

Brytyjski ekolog Peter Daszak, członek zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zajmujący się badaniami w Wuhan stwierdził, że winne są: ekspansja populacji i niszczenia środowiska.

„Gwałtowne wylesianie, intensywne rolnictwo, wydobycie… a także eksploatacja dzikich gatunków, stworzyły „idealną burzę” dla rozprzestrzeniania się chorób” – tłumaczy Daszek.

Josef Settele, biolog i współautor nowego badania ONZ w rozmowie z Vidalem stwierdził: „Covid-19 może być dopiero początkiem”.

„Przyszłe pandemie będą prawdopodobnie zdarzać się częściej, rozprzestrzeniać się szybciej, będą miały większy wpływ ekonomiczny i zabiją więcej ludzi, jeśli nie będziemy bardzo uważać na możliwe skutki wyborów, których dokonujemy dzisiaj” – możemy przeczytać w artykule.

„Jeśli nie zdamy sobie sprawy z powagi sytuacji, obecna pandemia może być jedynie prekursorem czegoś znacznie poważniejszego” – dodaje Vidal.

źródło: o2.pl