in

Zakaz przemieszczania się i godzina policyjna „jeszcze przed świętami”? Znamy szczegóły.

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. walki z koronawirusem w rozmowie z Radiem Zet stwierdził, że najlepiej będzie, jeśli dojdzie do wprowadzenia zakazu przemieszczania się i godziny policyjnej jeszcze przed Wielkanocą.

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 35 251 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwięcej od początku trwania pandemii koronawirusa w Polsce. W ciągu ostatniej doby zmarło 621 osób. Tak zatrważająca sytuacja zmusiła rząd do podjęcia dyskusji.

„Mam nadzieję, że pan premier podejmie decyzję” – oznajmił Horban.

Dodatkowe obostrzenia

Profesor został zapytany również o to, czy dojdzie do wprowadzenia dodatkowych obostrzeń na Śląsku.

„To przynajmniej powinny być obostrzenia tylko w tych województwach, które są w tej chwili bardzo narażone na zwiększoną liczbę zachorowań i na krytyczną sytuację jednostek ochrony zdrowia” – podkreślił.

Jeśli nie dojdzie do wprowadzenia godziny policyjnej i zakazu przemieszczenia się w całym kraju, to czy stanie się to np. na Śląsku?

„O, tu jesteśmy w domu, to chyba byłoby kompromisowe wyjście z sytuacji, ale mówię, to ja nie mam wahania, podobnie jak nie mają wahania rządy w innych krajach europejskich. Sytuacja, jaka jest, każdy widzi” – powiedział prof. Horban.

Główny doradca premiera ds. COVID-19 powiedział też, kiedy możemy spodziewać się poprawy sytuacji.

„Sytuacja powinna poprawić się za dwa, trzy tygodnie” – dodał.

Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem limitu osób w kościołach, który obowiązywał nas podczas pierwszej fali. Mowa o maksymalnie 5 wiernych w świątyni.

„Być może należy to wprowadzić i o tym myślimy”

Decyzja ma zostać podjęta jeszcze dzisiaj.

„Unikałbym zgromadzeń, unikałbym chodzenia do kościoła, jeśli nie jestem zaszczepiony” – podkreślił.

Szef KPRM Michał Dworczyk, będąc gościem radia RMF FM, przyznał, że nie wie nic o zmianach w obostrzeniach.

„Nie mam takiej wiedzy, by były plany zmian w obecnej sytuacji, jeśli chodzi o obecnie obowiązujące obostrzenia pandemiczne”

Zapytano ministra, dlaczego rząd nie zamierza wcielać w życie zaleceń prof. Horbana. Stwierdził, że powinno się respektować obecnie obowiązujące przepisy.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Radio Zet, PAP, RMF FM