in

Dentysta był w szoku, gdy ujrzał zęby tego 3-latka. Od razu spytał mamę czy pozwalała mu pić ten napój…

Wszyscy o tym wiemy, że słodycze i słodkie napoje są nie tylko wielką bombą kaloryczną, ale powodują także poważne problemy z zębami w wyniku dużej zawartości cukru. Według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, 42 procent dzieci w wieku od 2 do 11 lat miało sporo ubytków w mleczakach, a 21 procent w wieku od 6 do 11 lat miało ubytki ale już niestety w zębach stałych!

W 2012 roku, artykuł z The New York Times mówił o tym, że poziom próchnicy jest tak poważny, że lekarze są zmuszeni do używania znieczulenia ogólnego, ponieważ jest to mało prawdopodobne aby dzieci, były w stanie wytrzymać całą procedurę na fotelu.

W marcu 2016 roku, ten 3-letni chłopiec z Nowej Zelandii miał do usunięcia aż 11 zębów ze względu na jego niezwykle wysokie spożycie cukru. W Appalachach, która rozciąga się od południowego Nowego Jorku do Alabamy, napoje bezalkoholowe, takie jak Mountain Dew są tam bardzo popularne, zwłaszcza wśród dzieci i mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że powodują niebezpiecznie szybki rozwój próchnicy zębów, który jest określany jako „Mountain Dew Mouth”.

Dentyści apelują do rodziców by trzymały swoje dzieci z dala od słodyczy, napojów gazowanych i słodzonych. Ostrzegają również, że bezcukrowe alternatywy, wcale nie będą lepsze dla zdrowia zębów. Nie można tego bagatelizować, gdyż będzie to miało duży wpływ na uzębienie oraz zdrowie całego organizmu dziecka w przyszłości.

Ostatnio, matka z Nowej Zelandii, przekonała się jakie mogą być skutki pozwalania swojemu maluchowi na picie słodkich i gazowanych napoi. W rezultacie, Dr Robert Beaglehole musiał mu wyrwać aż jedenaście zębów!
pruchnica-zebow1x

W ciągu jednego roku, dr Robert Beaglehole wyrwał prawie 60 zębów różnym dzieciom. Za każdym razem sugerował rodzicom by ich dzieci piły tylko wodę lub mleko. Problem nie tylko dotyczy Nowej Zelandii, to dzieje się na całym świecie!

„Naładowane gigantycznymi ilościami cukru napoje i przekąski są dostępne do spożycia dosłownie wszędzie. Nawet szkoły zezwalają na sprzedaż słodyczy i napojów, każde z dzieci ma obszerny zapas w swoich szafkach, którym codziennie zaspakaja swój apetyt na słodycze. Dzieci są uzależnione od napojów i słodyczy – na śniadanie, na obiad, na kolację, zawsze znajdzie się jakaś przekąska.”

pruchnica-zebow3x

Eksperci zachęcają rodziców, by codzienne egzekwowali szczotkowanie zębów, nitkowanie i robili regularne rutynowe przeglądy stomatologiczne u swoich dzieciaków! A także podkreślają, że nawet jeśli środek spożywczy lub napój jest oznaczony etykietą „bez cukru”, nie oznacza to wcale, że jest dobry dla zdrowia zębów.

Źródło Zdjęć:stuff.co.nz, vermontdentistry