in

Prezydent podpisał ważną ustawę. Polacy będą mogli odetchnąć z ulgą.

W czasach pandemii koronawirusa problem przemocy domowej staje się o wiele poważniejszy niż w czasach, kiedy dorośli szli do pracy, a dzieci do szkoły. Za zamkniętym drzwiami naszych sąsiadów może rozgrywać się prawdziwa tragedia. Polacy są tego świadomi i długo liczyli na jakiś krok w stronę zmiany.

Doczekaliśmy się – Andrzej Duda podpisał ważną ustawę z dnia 30 kwietnia 2020 roku.

Czego dotyczy ustawa?

Ustawa podpisana przez prezydenta zmienia Kodeks postępowania cywilnego oraz kilka innych ustaw. Nowe przepisy będą mogły jednak zacząć obowiązywać dopiero za 6 miesięcy.

Wiele osób cieszy się z podpisana tzw. ustawy antyprzemocowej przez prezydenta. To krok milowy w życiu osób borykających się z problemem przemocy domowej.

Nowe prawo zapewni ofierze parasol bezpieczeństwa – oprawcy będą zmuszeni opuścić mieszkanie, nawet jeśli nie będą mieli gdzie pójść. Osoba dopuszczająca się przemocy będzie mogła otrzymać nakaz opuszczenia mieszkania w trybie natychmiastowym i będzie podlegać kontrolom policji i Żandarmerii Wojskowej. Polsat News podaje, że jeśli oprawca będzie stawiał opór, użyte zostaną środki przymusu.

Gdy policja podczas kontroli zauważy, że oprawca lekceważy zakazy, zastosuje szereg środków, począwszy od grzywny aż do kary pozbawienia wolności.

Policjanci będą mogli wydać minimum 14-dniowy zakaz zbliżania się do rodziny i mieszkania – będzie on także wydłużany, w miarę potrzeby. Celem jest izolowanie oprawców od ofiar tak, aby mogły żyć one w spokoju.

Co ważne, ofiary przemocy domowej nie będą ponosić żadnych kosztów w związku z toczącymi się sprawami sądowymi.

Ofiary odetchną z ulgą

W czasach koronawirusa oprawcy przebywają z ofiarami w wielu przypadkach praktycznie 24 godziny na dobę. Pomimo tego, że podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie dopiero za pół roku, jest to nadzieja dla wszystkich, którzy stali się ofiarami przemocy domowej.

Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej, zadzwoń do ogólnopolskiej Niebieskiej Linii pod numer 800-12-00-02!

Źródło: Polsat News, Miniaturka: flickr/Presidencia de la República Mexicana (CC BY 2.0)