Noszenie maseczek podczas pandemii koronawirusa wydaje się być kluczową kwestią, która sprawi, że nie będzie się on rozprzestrzeniał z taką szybkością. Wielu ludzi jednak ma już tego serdecznie dość – padają stwierdzenia, że maseczki to jedna wielka bujda. Polacy buntują się i nie chcą ich zakładać nawet przed wejściem do sklepu.
Mikrobiolog, zdając sobie z tego doskonale sprawę, nie wytrzymał i postanowił odpowiedzieć na pytanie, czy maseczki są nam naprawdę potrzebne i jak działają. Każdy powinien się z tym zapoznać!
Eksperyment, który obalił mity
Choć zniesiony został obowiązek zakrywania ust i nosa na otwartej przestrzeni, w przestrzeniach zamkniętych nadal on obowiązuje. Polacy bardzo często nic sobie jednak z tego już nie robią i wchodzą do sklepu bez maseczki. Lekarz postanowił wykonać eksperyment, aby przekonać innych, że noszenie maseczek naprawdę ma sens i jest skuteczne.
Mikrobiolog doktor Richard Davis udowodnił, że maseczki nie są wymysłem i sianiem zamętu. Skutecznie chronią przed zakażeniem i zatrzymują wirusy. Do eksperymentu zostały wykorzystane płytki agarowe, dzięki którym możemy obserwować rozwój wszelkich bakterii i wirusów.
Eksperyment został przeprowadzony dwukrotnie. W czasie pierwszej próby wykorzystane zostały cztery płytki, które lekarz zbliżył do twarzy w czasie mówienia, kichania czy kaszlnięcia. Kolejna próba była przeprowadzana w maseczce.
Jaki był wynik? Kichnięcie na płytkę bez maseczki spowodowało szybki rozwój bakterii, natomiast kontakt z płytką po jej założeniu widocznie chronił przed ich przedostaniem się.
Kolejnym krokiem było umieszczenie płytki w określonej odległości od ust: 60 cm, 120 cm i 180 cm, tak, aby przekonać się, jak te różnice wpływają na postęp rozwoju bakterii.
Po kaszlnięciu w maseczce z odległości 60 cm od płytki, nie było mowy o przeniesieniu bakterii. Poniżej możemy zobaczyć wyniki tego ciekawego eksperymentu. Po lewej widzimy efekt nienoszenia maseczki – zabarwienie jest szare, co sugeruje rozwój bakterii. Na płytkach po prawej widać, że bakterie nie wyrządzają zbyt dużej szkody.
Podziel się wynikiem tego eksperymentu z kimś, kto nie wierzy w skuteczność noszenia maseczki!