fot. freepik.com
in

Najlepsze pozycje do snu podczas ciąży. Dzięki nim twoje dziecko będzie bezpieczne!

Dobry sen to niemal nieosiągalny komfort, szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży. Pocisz się, puchniesz, masz zgagę i ataki gorąca. Bolą nogi i kręgosłup. Tak trudno znaleźć wygodną pozycję, która pozwoli przespać noc. No właśnie jak wygląda kwestia pozycji podczas snu w czasie ciąży?

Pozycja na brzuchu

W pierwszych miesiącach dziecku nic nie grozi ale nie jest to dobra pozycja nawet wtedy, gdy nie jesteś w ciąży. Obciąża kręgi szyjne, utrudnia oddychanie, zwiększa bolesność kręgosłupa.

Spanie na plecach

W pierwszych miesiącach ciąży możesz tak sypiać jeśli lubisz. Ale im późniejszy etap ciąży tym większe zagrożenie. W tej pozycji macica uciska żyłę transportującą krew do serca i zbyt długie pozostawanie w tej pozycji może ograniczać ilość krwi docierającą do łożyska. Ta pozycja nasila zawroty głowy i nudności.

Spanie na prawym boku

To znacznie lepsza pozycja niż spanie na brzuchu czy plecach. Jednakże ciągłe spanie na prawym boku zwiększa nacisk na wątrobę co nie jest dla ciebie korzystne.

Spanie na lewym boku

Większość mam intuicyjnie wybiera pozycję na lewej stronie jako najbardziej optymalną dla własnego komfortu i bezpieczeństwa dziecka. Nie tylko nie obciąża, ale wręcz poprawia krążenie i dopływ składników odżywczych i tlenu do łożyska.

Dobry sen w czasie ciąży

Dla poprawy jakości snu, oprócz wyboru najwygodniejszej pozycji, można zrobić jeszcze kilka rzeczy.

Możesz wypić herbatkę owocową, posłuchać spokojnej muzyki, która pozwoli Ci się zrelaksować i wyciszyć. Nie do przecenienia będzie też delikatny masaż, który może zrobić Ci partner przed snem.

Źródło i Fotografie: yellowfeeds.com, babycheats