in

Naukowcy dowiedli, że pozwalanie dzieciom na chodzenie boso czyni je inteligentniejszymi w przyszłości

Mimo, że sporo czasu upłynie zanim zrobią pierwsze kroki, ubieramy dzieciom buciki niemal od urodzenia.

I choć wydaje się nam to naturalne badania dowiodły, że bose stopy przynoszą wymierne korzyści zdrowotne. Także dorosłym.

W pierwszych latach życia system sensoryczny dziecka rozwija się i umożliwia mózgowi naukę, adaptację i wzrost.

Pozwala na to nasze pięć zmysłów – dotyk, wzrok, słuch, zapach i smak. Jednak dotyk wydaje się być nieco niedoceniany.

Dr Kacie Flegal jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Pediatrów Chiropraktyków. Twierdzi, że dwa systemy sensoryczne, w szczególności system proprioceptywny i system przedsionkowy, są o wiele ważniejsze dla rozwoju dziecka niż zakładano. Chodzenie boso pomaga w rozwoju tych systemów i usprawnia funkcjonowanie mózgu.

Propriocepcja to określenie zdolności rozumienia ruchu i położenia ciała ludzkiego. Receptory w stawach, mięśniach i innych tkankach działają razem i wysyłają sygnały do ​​mózgu. Natomiast układ przedsionkowy odpowiada za równowagę i koordynację w przestrzeni. Na przykład środek ciężkości i postawa danej osoby są określone przez układ przedsionkowy.

Aby te systemy mogły się rozwijać najlepiej, jak to możliwe, konieczne jest „dostarczenie” im danych zmysłowych.

Innymi słowy, nie jest dobrym pomysłem, aby dzieci cały czas chodziły w butach, ponieważ chodzenie boso dostarcza bodźce zmysłowe do tych systemów, a one z kolei do mózgu. Lekarz twierdzi, że stopy są wyposażone w silne połączenia neuronowe i wiele komórek czuciowych.

Jednak chodzenie w butach ogranicza wysyłanie informacji zwrotnych do ciała, ponieważ czujniki po prostu nie są stymulowane. Obawiamy się, że stopy naszych dzieci zostaną zranione lub zarażą się jakąś nieprzyjemną chorobą, ale szanse na to są dość niskie.

Według lekarza, pozwolenie i motywowanie dzieci do chodzenia boso, skutkuje lepszym rozwojem nerwowo-mięśniowym, a także znacznie poprawia równowagę, koordynację i umiejętności orientacji przestrzennej. Stymulowanie stóp powoduje lepszy rozwój ośrodków mózgowych.
 

 
„Jest oczywiste, że kiedy nasze dzieci bawią się w zimnych lub trudniejszych warunkach, chcemy je chronić, ale trawa, brud, kałuże czy liście stymulują ważne obszary mózgu uruchamiając ośrodki wyższego mózgu odpowiedzialne za kontrolę emocjonalną, rozwiązywanie problemów, język, umiejętności społeczne i pewność siebie ” – napisał lekarz w artykule.
 
Małe dzieci najbardziej korzystają z chodzenia boso, ale korzyści dotyczą również dorosłych.
 

 
Systemy czuciowe mogą być nadal stymulowane chodzeniem boso i tworzyć nowe połączenia nerwowe niezależnie od wieku. Innymi słowy, jeśli masz problemy z orientacją i równowagą – chodzenie bez butów od czasu do czasu może pomóc.
 

 
„Kiedy ostatni raz zdjąłeś buty i chodziłeś boso po ziemi, trawie lub kałuży? Zachęcaj dzieci do odkrywania, zabawy i pozwalania światu by łaskotał ich zmysły! Intymne połączenie z ziemią pod stopami jest nie tylko niesamowite, ale chodzenie boso może sprowadzić cię z powrotem do własnego dzieciństwa, gdzie możesz ponownie doświadczyć świata jako nowego i radosnego miejsca… takim jak odbierają go dzieci! ”
 
Innymi słowy, zdjęcie butów jest zdecydowanie czymś, co powinniśmy robić częściej.
 
Podziel się tym z przyjaciółmi i rodziną.

Źródło i Fotografie: naturalchildmagazine.com, washingtonpost