in

Rodzice publikowali zdjęcia swojej córki w sieci – Postanowiła pozwać ich za to do sądu.

Coraz więcej rodziców dzieli się zdjęciami swoich pociech na portalach społecznościowych, kompletnie nie przejmując się konsekwencjami. Chwalą się dokumentując dosłownie całe dzieciństwo swoich dzieci na swoich profilach, nie korzystając nawet z narzędzi, które pozwalają na ochronę prywatności ich dziecka.

Tak też było w przypadku rodziców pewnej Austriaczki. Niestety skończyło się to dla nich tragicznie – gdy tylko dziecko skończyło 18 lat, pozwało rodziców do sądu, ponieważ naruszyli jej prywatność.

Jej rodzice nie mieli żadnych hamulców, publikowali dosłownie wszystko. Każdy etap jej dorastania był fotografowany i upubliczniany. Zdjęcia były często kompromitujące i intymne – pierwsze kąpiele, siedzenie na toalecie, leżenie nago w kołysce…

Zdjęć było ponad 500… Według Austriaczki, rodzice upubliczniali je bez jej zgody. Już w wieku 14 lat dziewczyna prosiła rodziców, by usunęli fotografie z Facebooka… Niestety nic to nie dało. Ojciec dziewczyny uważa, że jako autor zdjęć ma prawo je publikować.

Sprawa trafiła do sądu.
Według adwokata dziewczynka ma duże szanse na wygranie procesu.
 
Pomyśl, zanim wrzucisz zdjęcia swoich dzieci do sieci.
Drodzy rodzice, wrzucajcie zdjęcia odpowiedzialnie i świadomie, wykorzystując narzędzia, które pozwalają na ochronę prywatności, a także miejcie na uwadze, jakiego typu zdjęciami się dzielicie. Wystarczy, że tylko raz, wrzucisz nieodpowiednie zdjęcie i stracisz nad tym kontrolę, zdjęcie może zostać natychmiast wielokrotnie powielone i już go nie usuniesz. Możesz wyrządzić tym krzywdę swojemu dziecku, jego rówieśnicy mogą mieć dostęp do zdjęć i go wyśmiewać – ono Ci nigdy tego nie wybaczy. W najgorszym wypadku fotografie mogą nawet stać się materiałem wykorzystanym przez pedofili.
 
Ktoś z Twoich znajomych chętnie publikuje zdjęcia dzieci – może warto udostępnić mu ten artykuł?

Źródło zdjęć (Miniaturka ma charakter podglądowy, nie przedstawia ona dziewczynki o której mowa w artykule): flickr