in

Tuż przed śmiercią pożegnał się ze swoimi fanami. Jego słowa poruszają do głębi.

Pablo Raez miał zaledwie 20 lat kiedy zmarł 25 lutego 2017 roku. Walkę hiszpańskiego sportowca z białaczką śledził cały świat.

Był już ciężko chory, ale jego zaangażowanie w projekt dawstwa szpiku sprawiło, że liczka dawców w samej Hiszpanii wzrosła o 1000 %.

Pablo urodził się w Marbelli. Miał ze sobą sukcesy sportowe, ale jego karierę nagle przerwała choroba. Miał wtedy zaledwie 18 lat.

Gdy stał u progu wielkiej kariery, nagle musiał zaangażować wszystkie siły w walkę o wiele trudniejszą, walkę o życie. Przeszedł agresywne terapie, ale nawet gdy wiedział, że sobie nie może już pomóc, walczył o innych. Nie zaprzepaścił żadnej sposobności, by przypominać ludziom o tym jakie to ważne, jak mało potrzeba, a jak wiele żyć można ocalić.

Choroba wyniszczała go fizycznie, ale ducha mu nie odebrała. Ojciec Pabla oddał mu szpik, chłopak dostał nadzieję na długie 10 miesięcy.

Wtedy okazało się, że choroba wróciła, a dawcy nie było. Pablo walczył o innych, ale dla niego dawca się nie znalazł.

„To będzie smutne umrzeć, bo nie ma dla mnie dawcy. Naszym obowiązkiem, nas wszystkich, jest zapewnić innym dawcę szpiku. To nic nie kosztuje, nie boli, a ratuje życie. Może uratuje i mnie”.
 

W październiku 2016 roku znalazł się nowy dawca, ale przeszczep się nie powiódł. Pablo wiedział, że umiera. Zostawił nam swoje słowa:
 
„Uśmiechajmy się częściej, częściej przytulajmy się, żyjmy spokojniej, starajmy się dawać z siebie to, co najlepsze. Dziękujmy za każdy dzień, bądźmy wdzięczni za to, że możemy się rano obudzić”.
 

 
Odszedł, nie zdążył odebrać medalu za swoje zasługi na rzecz chorych na białaczkę. Dzięki jego intensywnym staraniom liczba dawców wzrosła o 1000 %.
 
W swoim ostatnim wpisie Pablo powiedział: „Śmierć jest częścią życia, nie ma powodu bać się jej, trzeba ją pokochać”.
 

 
Pablo odszedł, ponieważ dostał szpik od możliwie najbardziej zgodnych dawców, ale jednak nie wystarczająco. Gdyby lekarze mieli wybór bardziej zbliżonych genetycznie dawców, mógłby żyć.
 
Jeśli chcesz pomóc chorym takim jak Pablo zostań dawcą szpiku.
 
Dowiedz się więcej: https://www.dkms.pl/pl
 
Powiedz o tym innym.