in ,

Mamuty powrócą na Ziemię? Wyniki badań japońskich naukowców mówią jedno: to bardzo możliwe!

Co jakiś czas możemy przeczytać nowe informacje na temat tego, że mamuty powrócą na Ziemię. Jednak wpierw będą musiały znów przebyć syberyjskie tundry, a to zajmie wiele lat.

Dzięki najnowszym badaniom możemy stwierdzić, że mamuty powrócą. Naukowcy z Uniwersytetu Kindai w Japonii udokumentowali „jądra mamuta, który wskazywały na aktywność biologiczną po wszczepieniu do oocytów myszy”.

Co to oznacza w praktyce? Naukowcy pobrali próbki szpiku kostnego i tkanki mięśniowej z nogi mamuta, zamrożonego na ostatnie 28000 lat. Okazało się, że w niektórych komórkach wciąż są zawarte nieuszkodzone struktury przypominające jądro.

Komórki mamuta zostały wydobyte i przeniesiono je do żywych oocytów myszy. Oocyty są komórkami znajdującymi się w jajnikach. Podlegają one podziałowi genetycznemu, w wyniku czego powstaje komórka jajowa. Proces ten opisano dokładnie w czasopiśmie Scientific Reports.
 
Przeniesiony materiał wskazał na oznaki rekonstrukcji. Co za tym idzie? Szczątki mamutów wciąż mogą posiadać częściowo aktywne jądra.
 

 
Pełnej aktywacji jąder nie potwierdzono, ale to i tak duży krok do tego, by mamuty znów mogły chodzić po Ziemi.
 
,,Dojdzie do kontynuacji badań, ale potrzeba na to dużo czasu” – mówi Kei Miyamoto, autor badań z Wydziału Inżynierii Genetycznej na Uniwersytecie Kindai.
 
Yuka – to mamut, który stał się przedmiotem badań. Znaleziono go na Syberii przy rzece w lato 2010 roku. Większość mamutów wyginęła około 10000-14000 lat temu, ale na wyspie Wrangla przetrwały one jeszcze długo.
 
Ostatnie lata przynoszą nam wiele odkryć wskazujących na to, że powrót mamutów na Ziemię jest możliwy.
 
Podziel się tą niezwykłą wiadomością ze swoimi bliskimi i znajomymi!

Fotografie: nature.com, asia.nikkei.com