in

Minister Czarnek podał szczegóły odnośnie powrotu do szkół. O tym musi wiedzieć każdy rodzic

Minister Czarnek przekazał kluczowe informacje dotyczące powrotu do szkół. Jak wiadomo, już w najbliższy poniedziałek uczniowie klas I-III szkoły podstawowej powrócą do szkolnych ławek. Będzie to jednak związane z licznymi zasadami, których każdy będzie musiał przestrzegać.

Jak się okazuje, dzieci będą musiały przywyknąć do ogromnych zmian. Każdy powinien zdawać sobie z tego sprawę.

Minister Czarnek o powrocie dzieci do szkół

„Za nami decyzja, teraz jej wykonanie. Wracamy do szkół: wracają dzieci z klas I-III, z najmłodszych roczników szkół podstawowych. Rozporządzenie w tej sprawie podpisałem w dniu wczorajszym. To, co zapowiedziałem w poniedziałek z ministrem Niedzielskim jest już ubrane w formę prawną” – mówił minister edukacji i nauki na konferencji prasowej.

Po zakończeniu ferii zimowych, tj. 18 stycznia uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wrócą do szkolnych ławek. Poza nimi, będą mogli się do tego przygotować także uczestnicy zajęć praktycznych i praktyki zawodowej w kształceniu zawodowym, a także uczniowie klas I-III szkół podstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w podmiotach leczniczych oraz jednostkach pomocy społecznej.

„Możliwa będzie organizacja konkursów, olimpiad, turniejów w szkole, centrum lub placówce. Dajemy też możliwość szkolenia sportowego w szkołach i oddziałach sportowych oraz w szkołach i oddziałach mistrzostwa sportowego” – poinformował Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek zaznaczył, że każdy będzie musiał być gotowy na to, że powrót do szkół wiąże się z przestrzeganiem określonych zasad. Jak poinformował, „to wytyczne i zalecenia, to nie są przepisy prawa powszechnie obowiązującego, obligującego wszystkich dyrektorów we wszystkich szkołach do ich pełnego zastosowania”.

„Żeby wszystko odbywało się maksymalnie bezpiecznie dla środowiska szkolnego, dla nauczycieli, uczniów, dla pracowników administracyjnych i dla rodziców, tych uczniów, którzy będą szli do szkoły, wydaliśmy wytyczne wraz z ministerstwem zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym dla klas I-III” – zaznaczył szef Ministerstwa Edukacji i Nauki.

„Najważniejsze informacje z tych wytycznych: jedna grupa uczniów – jedna sala, indywidualny plan dnia dla klasy, np. odrębne wejście do szkoły i przerwy o różnych godzinach. Te wymogi sanitarne, które już znamy od dawna, które dobrze realizujemy: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania, kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Trzeba o tym cały czas dzieciom przypominać […]. Wietrzenie sal i pomieszczeń w częściach wspólnych w czasie przerwy i w czasie zajęć. No, i w miarę możliwości ci sami nauczyciele w czasie zajęć dla danej klasy” – przekazuje minister.

Przemysław Czarnek wypowiedział się także na temat powrotu reszty uczniów do szkół. Póki co będą oni mieć zajęcia w formie zdalnej i to się nie zmieni w najbliższym czasie.

„Pozostali uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i studenci, kontynuują naukę zdalną. To jest niestety konieczne z uwagi na sytuację pandemiczną, w jakiej się znajdujemy. Warunki bezpieczeństwa zdrowotnego zdaniem epidemiologów, wirusologów, również z rady medycznej przy panu premierze, pozwalają wyłącznie w kierunku nauczania stacjonarnego dla najmłodszych. Pozostali muszą uczyć się w trybie zdalnym” – zaznaczył Czarnek.

Źródło: Fakt