in

Termin powrotu do szkół został przesunięty – Wiemy gdzie i o ile dni

Wakacje nieubłaganie zbliżają się do końca. Już za parę dni uczniowie znowu powrócą do szkół. Ze względu na pandemię koronawirusa, konieczne jest jednak przystosowanie się do nowej rzeczywistości i do nowych zasad. Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy będzie się tego nieco obawiać – wzrost ilości zakażeń i możliwa druga fala pandemii nie napawają optymizmem.

Jak się okazuje, nie wszystkie szkoły zostaną otwarte 1 września. Niektóre dyrekcje podjęły decyzję o zmianie terminu. Zapadła już ostateczna decyzja.

Powrót do szkół

Niepokój wywołany pandemią koronawirusa i dmuchanie na zimne sprawiło, że w jednej z polskich szkół nie ma co liczyć na apel wraz z początkiem września. W Sławnie w woj. zachodniopomorskim dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 3 zdecydowali, że rozpoczęcie roku szkolnego będzie przesunięte o tydzień później. Szkoły nie musiały prosić sanepidu o zgodę – dyrektorzy skorzystali ze swojego uprawnienia do ustalenia kilku dni w ciągu roku jako dni wolnych od zajęć. Jako powód tej decyzji podali zagrożenie epidemiczne.

1 września będzie mieć miejsce jedynie spotkanie organizacyjne dla uczniów. Oficjalne rozpoczęcie roku szkolnego przypadnie w tym wypadku na 7 września. Uczniowie będą musieli dbać o dezynfekcję rąk, przebywając w placówce, a rodzice nie będą do niej zapraszani. To tylko niektóre z wytycznych – o reszcie zasad będzie mowa w klasach.

Niewykluczone, że późnienie w rozpoczęciu roku szkolnego pojawi się także w Szkole Podstawowej nr 5 im. kpt. Józefa Rejdycha w Grodzisku Wielkopolskim – parę dni temu u dwóch pracowników tamtejszej szkoły potwierdzono koronawirusa.