in

Czy uczniowie wrócą do szkół po wakacjach? Znamy oficjalne wytyczne.

Chociaż trwają wakacje, z pewnością spora część osób zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać nadchodzący rok szkolny? Czy uczniowie dalej będą w swoich domach, czy może wszystko wróci powoli do normy?

MEN i sanepid postanowiły rozwiać wątpliwości. Pojawiły się wytyczne, które będą obowiązywać w roku szkolnym 2021/2022. Rodzice powoli zaczynają się martwić.

Uczniowie wrócą do szkół?

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami i sprawiła, że musieliśmy przyzwyczaić się do nowych zasad, które nie do końca nam wszystkim pasują. Jedną z kwestii, która najbardziej niepokoi Polaków, jest nauczanie zdalne.

Czy można liczyć na to, że dzieci od nowego roku szkolnego wrócą do szkół? Jak się okazuje, to bardzo możliwy scenariusz – są jednak pewne warunki. Jakie?

Przede wszystkim planowane jest skupienie się na szczepieniach uczniów i pracowników szkół, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

„Dyrektorzy szkół zostaną zobligowani do modyfikacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego o treści związane z przeciwdziałaniem COVID-19 i profilaktyką chorób zakaźnych na podstawie diagnozy czynników chroniących i ryzyka dla szkoły. Następnie kuratorzy oświaty będą prowadzili monitoring w zakresie przygotowywanych przez szkoły programów wychowawczo-profilaktycznych, z uwzględnieniem wyników aktualnej diagnozy.” – czytamy w oficjalnych wytycznych.

Największy nacisk kładzie się na: organizację zajęć, higienę, czyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń i powierzchni. Wytyczne będą także dotyczyć gastronomii, a także postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.

Uczniowie powinni docierać do szkoły bez transportu miejskiego, jeśli tylko jest to możliwe. Powinni wybierać środki zapewniające możliwość zachowania dystansu społecznego, jak na przykład rower czy hulajnoga. Opiekunowie, którzy przychodzą po dzieci, nie mogą mieć żadnych objawów świadczących o zakażeniu.

Nie można również zapomnieć o maseczkach czy dezynfekcji rąk. Maseczki ochronne będą obowiązkowe na obszarach, które są wspólne, jeśli nie będzie można zachować odpowiedniej odległości. Dezynfekcja będzie przeprowadzana w salach – mowa o ławkach szkolnych i biurkach nauczycieli. Ponadto, ławki muszą być od siebie oddalone.

Nauczyciele będą musieli zgłaszać prawdopodobne przypadki zakażenia, jeśli któryś z uczniów będzie miał niepokojące objawy:

„Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).”

Lekcje muszą być prowadzone tak, aby „dbać o stan psychiczny uczniów”:

„Zajęcia należy prowadzić w sposób, który zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych dostosowanych do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego oraz innych lokalnych uwarunkowań.”

Jak zapewnia ministerstwo, już od 2 sierpnia szkoły otrzymują niezbędne materiały sanitarne.

Źródła: wiadomosci.onet.pl, www.edziecko.pl, tvn24.pl