in

Kiedy pełne otwarcie hoteli, szkół i restauracji? Padła konkretna data, doradca premiera tłumaczy.

Doradca premiera ds. koronawirusa odpowiedział na pytania, które nurtują Polaków od dłuższego czasu. Kiedy będziemy mogli liczyć na luzowanie obostrzeń? Kiedy dojdzie do otwarcia restauracji? Jak się okazuje, powrót do normalności jest możliwy już w niedługim czasie. Andrzej Horban wyjaśnia.

Według doradcy premiera luzowanie obostrzeń rozpocznie się już w maju.

Kiedy nastąpi powrót do normalności?

W „Rozmowie Piaseckiego” w TVN24 profesor Andrzej Horban zapowiedział, że rząd planuje ogromne zmiany już w przyszłym miesiącu. Kiedy Polacy będą mogli zapomnieć o niektórych z obostrzeń?

“Myślę, że to wszystko zadzieje się w maju.”

Padła nawet konkretna data. Połowa maja wydaje się być bardzo prawdopodobna. To wspaniałe wiadomości!

“15 powiedzmy z ostrożności procesowej.”

Jak rząd planuje luzować obostrzenia? Konieczne jest wzięcie pod uwagę tego, że w różnych regionach sytuacja epidemiologiczna wygląda inaczej.

„Na początku trzeba będzie zacząć otwierać aktywności w tych województwach, gdzie jest mniej zakażeń. Wszyscy zawsze dopominali się o coś, co nazywa się regionalizacją. Najwyższa pora zgodzić się z nimi” – powiedział w “Rozmowie Piaseckiego”.

Horban uważa, że już w maju będziemy zauważać znaczny spadek liczby zakażeń i zgonów.

„Pod koniec maja możemy notować około dwóch, trzech tysięcy nowych zakażeń dziennie” – dodał.

Takie zmiany będą spowodowane w dużej mierze ogromną liczbą zaszczepionych osób i tym, że duża część społeczeństwa przeszła już zakażenie COVID-19.

Już pod koniec maja powinniśmy zacząć rezygnować z noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu.

A co z czwartą falą pandemii? Jak się okazuje, zależy to od wielu czynników.

„Zależy od szczepień, od zachowania społeczeństwa, od tego jak dużo osób przechorowało” – tłumaczył.

„Może unikniemy czwartej fali jesiennej, co najmniej tak dużej wtedy, kiedy dużo osób przechoruje. Niestety to właśnie widzimy – 40 proc. społeczeństwa już przechorowało koronawirusa i jeszcze trochę przechoruje. Pozostałe osoby powinny być zaszczepione. Jeżeli zostaną zaszczepione, to szanse na to, że Covid-19 zacznie nam dominować i demolować życie społeczne na jesieni są w tym momencie małe. Jeżeli połowa osób się nie zaszczepi, to ta połowa będzie chorowała prawdopodobnie na jesieni i będziemy mieli powtórkę z rozrywki” – tłumaczył.

Podzielcie się tymi ważnymi informacjami ze swoimi bliskimi!