in ,

Groźne powikłania po Omikronie? Eksperci ostrzegają, dotyczy to nawet chorych bezobjawowo

Pandemia koronawirusa daje się we znaki. Pojawienie się nowego wariantu, jakim jest Omikron, to kolejny powód do zmartwień. Jakie mogą być konsekwencje zakażenia?

Jak się okazuje, Omikron przechodzony łagodnie lub bezobjawowo, może wiązać się z wieloma niebezpiecznymi powikłaniami. Zbadali to naukowcy z Niemiec, którzy są mocno zaniepokojeni tym odkryciem. Zakażenie może przyczynić się między innymi do pojawienia się problemów z nerkami, sercem czy płucami. O tym powinien wiedzieć każdy.

Niebezpieczne powikłania

Eksperci z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego Hamburg-Eppendorf (UKE) w Niemczech odkryli coś bardzo niepokojącego. W „European Heart Journal” pojawiły się wyniki badań, które mówią o tym, że Omikron może pozostawić po sobie ślady nawet w chwili, gdy przechodząc go nie mieliśmy żadnych objawów.

Może dojść do uszkodzenia płuc, nerek czy serca. W badaniu brały udział 443 osoby w wieku od 45 do 74 lat, które łagodnie przeszły zakażenie COVID-19. Aż 93 proc. z badanych osób leczyła się tylko ambulatoryjnie. Nikt nie miał już żadnych objawów, biorąc udział w badaniu.

Wyszło na jaw, że wśród badanych pojawiały się „oznaki średnioterminowego uszkodzenia niektórych narządów”. Naukowcy poinformowali, że:

– w badaniu czynności płuc odkryto u badanych objętość płuc zmniejszoną o około 3 proc. i nieznacznie zwiększony opór dróg oddechowych
– podczas badania serca okazało się, że doszło do średniego spadek wydajności pracy serca o 1-2 proc. i do aż 41-proc. wzrostu poziomu kompleksu białek we krwi, co świadczy o obciążeniu serca
– dwa do trzech razy częściej pojawiały się symptomy zakrzepicy żył w nogach
– sprawność pracy nerek spadła o ok. 2 proc.

Wśród powikłań nie znalazły się za to pogorszenia funkcji mózgu.

„Wyniki umożliwiają nam identyfikację możliwych powikłań na wczesnym etapie i rozpoczęcie odpowiednich działań terapeutycznych” – wyjaśnia Blankenberg, dyrektor medyczny Centrum Serca i Naczyń UKE w wywiadzie dla Tagesschau24.

Ekspert uważa, że symptomy te mogą pojawić się w przeciągu sześciu do dziewięciu miesięcy. Nie muszą one być jednak odczuwalne.

Podziel się tą ważną wiadomością z innymi!

Źródło: radiozet.pl, Express.co.uk