fot. freepik
in

Ta wiedza sprawi, że uratujesz swoje dziecko przed śmiercią – To może stać się w każdej chwili!

Mam nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli korzystać z tych porad. Jednak, z racji tego, że zakrztuszenie nie należy do prostego problemu, warto w nagłych sytuacjach wiedzieć, jak postąpić, aby pomóc dziecku.

Czy wiesz, jak udzielić pomocy swojemu dziecku, jeśli zacznie się krztusić? Z pewnością nie wszyscy rodzice wiedzą, jak postępować w takiej chwili. A właśnie ich pomoc jest kluczowym elementem do tego, aby pozbyć się problemu.

Na samym początku konieczne jest ustalenie zakrztuszenia się dziecka.
– Jeśli nasza pociecha oddycha i kaszle, oznacza to, że drogi oddechowe częściowo na siebie zachodzą.
– Możliwe są wymioty, ponieważ one pozwalają na oczyszczenie gardła.
– Kiedy dziecko ciężko sapie lub brakuje mu oddechu.
– Jeśli twarz szybko się czerwieni zamiennie z siwym kolorem i dziecko ma dużo śliny; czasem także utracenie przytomności.

Co stanowi przyczynę krztuszenia się wśród dzieci do 1. roku życia?

– Bardzo często dochodzi do zadławienia podczas jedzenia. Ryzyko duszenia się dziecka wzrasta, kiedy jest ono bardzo głodne, a przerwy w karmieniu trwają dla niego zbyt długo.

– Zakrztuszenie się może być spowodowane niewłaściwą pozycją.

– Maluch może nie nadążyć za ilością przełykanego mleka, jeśli matka ma go dużo.

– Należy też wziąć pod wagę, że jedzenie może zawierać zbyt duże kawałki składników.

Zanim zaczniesz samodzielnie pomagać dziecku, w pierwszej kolejności wezwij pogotowie! Nie należy samodzielnie sięgać po przedmiot, tkwiący w przełyku. Może to tylko pogorszyć stan.
 

Jak ratujemy?
 
Istnieje parę sposobów, dzięki którym pomożesz uratować swoje dziecko w takiej chwili.

Należy położyć dziecko na ręku tak, żeby jego brzuch był skierowany w dół. Głowę również przechylamy w dół. Klepiemy pięciokrotnie między łopatkami drugą ręką. Robimy to w taki sposób, jakbyśmy chcieli przenieść obcy obiekt do ust.

Umieszczamy dziecko na plecach tak, żeby jego głowa była poniżej reszty ciała. Naciskamy środkowym i wskazującym palcem pięciokrotnie pod klatką piersiową.
 

Kiedy dziecko jest starsze, trzeba wykonać różnego rodzaju procesy.
 
Używamy rąk jako wsparcia, żeby dziecko nie było na nich zawieszone (tyłem do ciebie). Przyciskamy do siebie dziecko do chwili, aż wypluje przedmiot, który utkwił w przełyku.
 
Odwracamy malucha plecami do siebie i klękamy, jeżeli jest ono małe. Kładziemy jedną rękę blisko nogi tak, żeby maluch był w stanie się oprzeć. Drugą ręką uderzamy tak, jakbyśmy próbowali przenieść obcy przedmiot do ust. Powtarzamy to do chwili, aż przedmiot nie zobaczymy przedmiotu.

W chwili, kiedy bobas leży i nie istnieje możliwość, aby go podnieść, musimy trochę inaczej działać. Kładziemy dziecko na plecach i siadamy na kolanach. Kładziemy dłonie tak, żeby jedna była na drugiej i w zdecydowany sposób wciskamy pod klatką piersiową w ruchu ślizgowym w kierunku głowy. Powtarzamy, aż przedmiot nie ukaże się naszym oczom.
 
Jeśli usunięcie obcego przedmiotu nie sprawi, że dziecko odzyska przytomność, musisz poddać je sztucznemu oddychaniu i pośredniemu masażowi serca.


 
Uwaga! Nie zapomnij, że sposoby są różne, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z niemowlęciem, czy ze starszym dzieckiem.
 
Metody zapobiegania zakrztuszeniu
 
– Pilnujemy dziecko, żeby zawsze mieć pewność, czy nie wkłada sobie czegoś do ust.
 
– Nie pozwalamy mu używać zabawek, które posiadają drobne części.
 
– Podajemy owoce bez pestek.
 
– Skrupulatnie mielimy składniki do posiłku.
 
– Uświadamiamy dziecku, że podczas posiłku nie można się śmiać i mówić.
 
– Uczymy dziecko, aby nie brało dużo jedzenia do buzi na raz.
 
– Nie karmimy go na siłę. Kiedy zaczną się odrywać, ryzyko zakrztuszenia wzrośnie.
 
– Nie pozwalamy jeść i pić w trakcie chodzenia i jazdy samochodem.
 
– Nie odwracamy uwagi dziecka w chwili, gdy je.
 
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji. Podziel się tymi metodami i razem zmniejszajmy ryzyko śmierci przez zadławienie!