in

Porównanie cen chleba w Polsce i Niemczech. Można złapać się za głowę

Inflacja w Polsce zmusza już nie tylko najuboższych, ale również klasę średnią do szukania oszczędności. Wszyscy wiemy, że każdy obywatel powinien mieć dostęp do chleba, niestety dane Eurostatu sugerują, że nawet to podstawowe pożywienie może stać się niedostępne dla najmniej zarabiających.

Ceny chleba w Polsce i Niemczech

Postępująca inflacja stanowi ogromny problem dla właścicieli piekarni, którzy zmagają się z utrzymaniem swoich biznesów przy rosnących kosztach.

Dane pokazują, że ceny pieczywa w Polsce wzrosły średnio o 54% od początku 2020 roku, podczas gdy w Niemczech wzrost wyniósł tylko 28%. Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) zamieścił wpis na Twitterze, w którym skierował mocne słowa w stronę prezesa Adama Glapińskiego, a także premiera Mateusza Morawieckiego i dodał wykres na podstawie danych z Eurostatu, który obrazuje obecną sytuację.

„Panie prezesie Glapiński, proszę wziąć notes i spisać sobie dane Eurostatu o cenach pieczywa. Czy Pan ten chleb to w Polsce kupował? Razem z panem Morawieckim kpicie sobie ze społeczeństwa” – pisze Sławomir Dudek, ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) na Twitterze, załączając wykres danych z Eurostatu.

„Czy piekąc chleb w Polsce, zużywamy dwa razy więcej gazu, prądu, węgla? Pytanie retoryczne. Przecież piece są podobne, często z tych samych firm. To czynniki krajowe (rząd i NBP) dołożyły dużo więcej do tej ogromnej inflacji” – podsumował w komentarzu ekspert Sławomir Dudek.