in

Panda nie zdaje sobie sprawy, że urodziła bliźnięta. Opiekunowie oszukują ją, by myślała, że urodziła jedno.

Bliźnięta nie są niczym niezwykłym w świecie pand. Mimo, że rodzą się często, pandy matki nie zawsze mają ochotę opiekować się młodymi. Niestety, matka zazwyczaj wybiera jedno z dzieci do wychowania i pozwala, by natura zdecydowała o drugim.

Ale opiekunowie Lee Lee wpadli na genialny plan utrzymania przy życiu obu bliźniąt. Zamiast siedzieć i pozwalać Lee Lee robić to, co robią pandy matki, oszukują ją, żeby myślała, że urodziła tylko jedno młode.


 
Nie osądzajmy mamy pandy. Pandy znacznie różnią się pod względem wychowywania potomstwa. W świecie zwierząt wszystko zależy od szansy na przeżycie zarówno dla małego, jak i dla matki. Według Davida Attenborougha, narratora poniższego klipu BBC, matki pandy nie zaniedbują dzieci celowo: „Uważa się, że nie mają wystarczającej ilości mleka ani energii dla dwojga”. Lee Lee mogła właściwie zadbać o jedno dziecko, więc opiekunowie wiedzieli, że muszą interweniować. Z ogromną cierpliwością wymieniają dzieci Lee Lee nawet 10 razy w ciągu dnia.


 
Jeden z opiekunów odwraca uwagę Lee Lee przy pomocy wody z miodem, aby móc wyjąć młode z jej łap. Proces ten trwa zwykle kilka minut, ale Lee Lee nie zauważyła różnicy. Przytula jedno młode, podczas gdy personel weterynaryjny monitoruje, karmi i obserwuje drugie. Kiedy nadejdzie czas zmiany, strażnik musi zrobić to samo ponownie. Pomimo, że to żmudne zadanie to ma 100-procentowy wskaźnik sukcesu.
 
Dowiedz się więcej o Lee Lee i jej uroczych dzieciach z poniższego filmu.