fot. freepik.com
in

Sanepid ostrzega: popularna herbatka wycofana z obrotu. „Dzieci nie powinny jej spożywać”

Biedronka, znana ze swoich przyciągających tłumy klientów sklepów oraz atrakcyjnych promocji, musi teraz zmierzyć się z wyjątkowym problemem. W piątek, 28 lipca, Sanepid wydał alarmujący komunikat, dotyczący jednego z produktów dostępnych w tej sieci dyskontów.

Sanepid ostrzega

Sanepid postanowił ostrzec konsumentów przed popularnym produktem dostępnym w Biedronce – herbatą ziołową „Melisa, Melissae folium, herbatka ziołowa w torebkach do zaparzania”. W wyniku przeprowadzonych badań wykryto w niej przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, co stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Numer partii zagrożonej herbaty to L01042331 A, a kod kreskowy to 5900396029898. Data minimalnej trwałości została wyznaczona na 30.04.2025.

Biedronka natychmiast podjęła specjalne procedury, aby usunąć tę partię z obrotu, ale istnieje ryzyko, że wielu Polaków ma ten produkt w swoich domach.

Dzieci nie powinny jej spożywać

Wykryte związki w herbatce są szczególnie groźne dla najmłodszych klientów Biedronki, dlatego Sanepid wyraźnie alarmuje rodziców.

„Dzieci nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu” – brzmi komunikat. Wskazuje to na poważne zagrożenie dla zdrowia najmłodszych konsumentów.

Producent – Firma Mokate S.A.

Herbatka, która teraz wzbudza obawy, została wyprodukowana przez firmę Mokate S.A. z Ustronia. Odpowiedzialność za wycofanie groźnej partii spoczywa na producencie oraz dystrybutorze.

Biedronka zareagowała natychmiast po otrzymaniu informacji od Sanepidu. Wdrożyła specjalną akcję w celu usunięcia zagrożonej herbaty z półek. Współpracuje również z Sanepidem, aby jak najszybciej rozwiązać problem i zminimalizować ryzyko dla zdrowia klientów.

Wszyscy, którzy zakupili herbatkę o numerze partii L01042331 A i kodzie kreskowym 5900396029898 z datą minimalnej trwałości do 30.04.2025, powinni niezwłocznie zwrócić ją do najbliższego sklepu Biedronka. Przy okazji warto sprawdzić swoje zapasy herbaty i zwrócić uwagę na numery partii.