in

Ponad milion Polaków na kwarantannie. „Jesteśmy wepchnięci w faktyczny lockdown!”

Pandemia koronawirusa wciąż daje się we znaki. Liczba Polaków, którzy przebywają na kwarantannie sprawia, że aż włos się jeży na głowie. Mowa o ponad milionie obywateli.

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 57 262 nowych i przypadkach zakażeń koronawirusem. Zmarło 271 osób chorych na COVID-19.

Eksperci są zdania, że lada moment możemy mieć do czynienia z sytuacją, gdzie na kwarantannie będzie przebywać nawet kilka milionów osób, a przedsiębiorstwa będą miały poważny problem z racji braku pracowników.

Czy to „faktyczny lockdown”?

Rekordowa liczba zakażeń może spowodować, że część przedsiębiorstw zamknie się na stałe. Rząd uznał, że nie wprowadzi lockdownu. Prof. Witold Orłowski w rozmowie z Business Insider Polska komentuje:

„Nie podjęto odpowiednich działań, które mogłyby wypłaszczyć i zmniejszyć falę zachorowań w Polsce. W efekcie możemy się spodziewać, że jednocześnie na kwarantannie będzie przebywać ponad milion, a może nawet kilka milionów ludzi. Nie trzeba wtedy ogłaszać żadnych lockdownów, bo po prostu wiele firm przestanie działać, kiedy znaczna część pracowników będzie znajdować się na kwarantannie. To oznacza, że jesteśmy wepchnięci w faktyczny lockdown, z powodu braku odpowiedniego działania ze strony rządu.”

Specjaliści podkreślają, że w wyniku pojawienia się nauki zdalnej niedobór pracowników będzie jeszcze większym problemem. Ekonomista jest zdania, że dojdzie do prawdziwej katastrofy, jednak pomocne może okazać się skrócenie czasu kwarantanny do 7 dni.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Business Insider Polska