in

Ksiądz wpadł na pomysł, jak obejść zakaz – wywiesił szokującą tabliczkę i wpuścił wiernych na cmentarz.

Nagłe zamknięcie cmentarzy wywołało skrajne emocje wśród Polaków. Czy wystarczy zawieszenie tabliczki, aby móc zapomnieć o obowiązującym zakazie? Ksiądz wpadł na pewien pomysł i natychmiast go zrealizował. Wierni przecierają oczy ze zdumienia.

Wszystkich Świętych w tym roku bez wątpienia będzie inne niż kiedykolwiek. Możemy zapomnieć o odwiedzaniu grobów bliskich w tym czasie. Jedni są oburzeni, ponieważ odwiedzanie grobów w ten dzień to tradycja, a inni zaplanowali już długą podróż przez pół kraju na nekropolie, gdzie spoczywają członkowie rodziny. Decyzja o zamknięciu cmentarzy pojawiła się w ostatniej chwili. Pewien ksiądz wpadł na pewne proste rozwiązanie.

Ksiądz, który zrobił furorę w sieci

Na Facebooku pojawił się post, który w momencie przykuł uwagę każdego:

„Witam, dla wszystkich zainteresowanych. Proboszcz Parafii w Ksawerowie utworzył komisję która Dekretem przemianowała Cmentarz w Ksawerowie na Park Cmentarny. Więc „Park” będzie otwarty” – czytamy na facebookowej stronie „Spotted: Ksawerów”.

Ta decyzja powoduje, że cmentarz będzie traktowany jako park, a jak wiadomo – parki i lasy można odwiedzać bez żadnych przeszkód. Wielu wiernych z Ksawerowa w związku z tym udało się na cmentarz, inni zaś popatrzyli na pomysł księdza z przymrużeniem oka.

Kilkanaście osób pojawiło się na cmentarzu w Ksawerowie, na miejsce przyjechała policja. Funkcjonariusze zaczęli rozmawiać z księdzem o tym, aby zamknął cmentarną lub też parkową bramę i pogodził się z obowiązującymi przepisami. Póki co nie wiemy, jak sytuacja się potoczyła. Nie wiadomo też, czy ksiądz i wierni poniosą konsekwencje.

„Nie dziwię się księdzu. Też bym tak zrobiła, bo decyzja o zamknięciu cmentarzu była ogłoszona zbyt późno. W piątek wieczorem były tutaj tłumy ludzi, co mają zrobić z kwiatami” – mówiła redakcji EPA Info jedna z okolicznych mieszkanek.

„Według polskiego prawa jedynymi miejscami grzebalnymi w naszym kraju są cmentarze, nie żadne parki ani skwery. Jeżeli chowa się w danym miejscu zmarłych to jest to cmentarz i tyle. Nie uważam, że decyzja rządu była słuszna, powinni ogłosić to wcześniej, ale to co robi ksiądz z Ksawerowa doprowadzi tylko do awantur pod cmentarzem między ludźmi, proboszczem, a policją i tyle” – czytamy pod postem na Facebooku.

„Żeby w mojej parafii ksiądz wpadł na ten pomysł. Przecież stare cmentarze to też tereny parkowe” – komentuje inna internautka.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Źródło: Facebook, epainfo