in

Masz pompę ciepła lub klimatyzator? Możesz za to nawet iść do więzienia

Z pewnością istnieje pewna grupa osób, która nie wyobraża sobie funkcjonowania w domu bez pompy ciepła czy też klimatyzatora. Montaż tych urządzeń to niezwykłe ułatwienie i możliwość poprawy komfortu życia. O czym jednak należy pamiętać, decydując się na taki krok?

Niektórzy właściciele mogą spodziewać się niemałych kłopotów. Mowa nawet o… areszcie. W jakich przypadkach? Znamy szczegóły.

O tym trzeba wiedzieć

Pompy ciepła i klimatyzatory to urządzenia coraz chętniej wybierane przez Polaków. Powodem jest chociażby chęć zaoszczędzenia i szukanie alternatywnych źródeł energii. Oprócz ogromnych plusów instalacji, są także wady, o których należy wiedzieć.

Jak dowiadujemy się z serwisu „Dziennik Gazeta Prawna”, pewien mężczyzna, który prowadzi sklep spożywczy, musiał stawić się w sądzie przez skargi w związku ze zbyt głośno pracującym agregatem klimatyzacji. Dostał karę grzywny, ale za to… można nawet iść do więzienia!

Karol Kołtowski postanowił rozwiać wątpliwości z radcą prawnym – Marcinem Nagórkiem. Okazuje się, że zagrożenie naprawdę istnieje.

Na mocy art. 51 par. 1 kodeksu wykroczeń możemy zostać ukarani za hałas. W artykule można przeczytać, że „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”.

Kara grzywny może wynieść od 20 do nawet 5000 złotych, a areszt potrwać od 5 do 30 dni. Oprócz tego sąd może zadecydować o ograniczeniu wolności na miesiąc.

Decydując się na klimatyzator lub pompę ciepła, powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę i wybierać sprzęty, które nie narobią hałasu.

Agata Borodziuk, kierownik działu pomp ciepła w firmie Polenergia Pompy podkreśla, że ważne jest to, gdzie umieszczamy pompę – powinna ona znajdować się w odpowiedniej odległości od granicy działki, aby nie przeszkadzała sąsiadom.

Zgodnie z prawem poziom hałasu na granicy posesji w zabudowie jednorodzinnej może wynosić 40 -50 dB(A).

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: gadzetomania.pl