in ,

Pomoce naukowe niezbędne dla ucznia, czyli co każde dziecko powinno posiadać?

Nauka jest ważna i każdy uczeń powinien do niej się przykładać. Oczywiście warto mu w tym pomóc. Dlatego też niezbędne są odpowiednie pomoce naukowe. W ten prosty sposób będzie mógł zdobyć nową wiedzę, ale też usystematyzować tę już zdobytą. Zatem, jakie pomoce naukowe są niezbędne dla każdego ucznia? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć!

Bo jest Internet

Bądźmy szczerzy, wielu rodziców zastanawia się czy warto zakupić pomoce naukowe, gdyż w końcu ich dziecko ma dostęp do Internetu, gdzie może korzystać ze słowników online i tak naprawdę w sieci można znaleźć wszystko, co się chce. Ale jak zapewne się domyślacie Internet to także zagrożenia, dlatego też dziecko bez nadzoru rodzica nie powinno z niego korzystać.

Niestety wraz z dostępem do sieci zyskuje też dostęp do nieodpowiednich treści. Nawet jeżeli je zablokujecie, to nadal zamiast się uczyć będzie rozmawiać ze znajomymi na Messengerze, a gdy nie będzie już całkowicie w zasięgu Waszego wzroku, to zwyczajnie włączy ulubioną grę. Wszak dla młodego człowieka wiele rzeczy jest zwyczajne ciekawszych niż korzystanie ze słowników online. Ponadto komputeryzacja, sprawia, że nawet nastolatkowie mają problem, by znaleźć coś w słowniku czy książce, a korzystanie z bibliografii nastręcza kolejnych problemów.

Słownik ortograficzny to podstawa

Każdy uczeń powinien posiadać słownik ortograficzny. Nietrudno zauważyć, że wiele dzieci ma bardzo duży problem z poprawnym pisaniem wyrazów, a z ortografią są już całkowicie na bakier. Dlatego też należy zachęcać dziecko do sprawdzania pisowni trudniejszych wyrazów. Zatem, jeżeli pisze wypracowanie, to nie powinno korzystać z programów typu LanguageTool, który wychwytuje błędy stylistyczne i gramatyczne i je poprawia, a pomocą naukową powinien być słownik ortograficzny.

Ponadto bardzo przydatny jest też ten wyrazów obcych, dzięki temu każdy uczeń poszerza swoje słownictwo, a niestety i słownictwo młodych ludzi raczej nie jest wybitne. Nie chodzi tylko o to, jak się wyraża np. młodzież czy dzieci, które nadmiernie używają inwektyw, ale także o to, że nie potrafią się wysłowić i co chwilę można usłyszeć powtórkę, bo nie znają nawet podstawowych słów bliskoznacznych.

Słownik języka obcego – niezbędna pomoc naukowa

Kolejną pomocą naukową, którą każdy uczeń powinien posiadać jest oczywiście słownik języków obcych. Oczywiście jeżeli Wasza pociecha uczy się angielskiego to taki jest dla niego niezbędny. Również dzięki temu, że korzysta z takiej pomocy naukowej łatwiej się mu uczyć i zapamiętywać słówka. Dzięki temu i zasięg słownictwa będzie większy. Ważna jest również gramatyka, dlatego przydają się także zeszyty ćwiczeniowe, ale o tym przeczytacie już za chwilę.

Repetytoria i zestawy ćwiczeniowe

Warto zaopatrzyć swoje dziecko w różne repetytoria czy też zestawy ćwiczeniowe. Dzięki nim może sprawdzić swoją wiedzę, ale także ją usystematyzować. W ten sposób rzeczywiście zdobędzie wiedzę, a nie ją tylko zapamięta, by już po chwili zapomnieć. Oczywiście uczniowie, których czekają egzaminy już teraz powinni rozpocząć powtarzanie materiału. Tutaj polecamy Wam ofertę wydawnictwa Nowa Era: www.nowaera.pl/egzaminosmoklasisty, gdzie znajdziecie najlepsze repetytoria zarówno z nauk przyrodniczych, humanistycznych czy ścisłych i to w bardzo korzystnej cenie. Dodatkowo możecie sprawdzić postępy swoich dzieci i zobaczyć, z jakim materiałem ewentualnie mają problem, w ten sposób będą bardzo łatwo nadrobić zaległości.

Zestaw lektur szkolnych

Czasami dziecko trudno zmotywować do czytania lektur. Swoją drogą nieraz można usłyszeć, że wszystkie książki już zostały wypożyczone, dlatego też nie przeczytało lektury. Rozwiązaniem jest oczywiście zakupienie lektur. Wcześniej należy poprosić o całą listę i następnie zakupić pozycje, tym bardziej że są tanie, a swoją drogą możecie także zakupić książki używane. Lektury przydają się także, gdy dziecko ma powtórzyć materiał przed sprawdzianem czy też egzaminem.

Oto naszym zdaniem najlepsze pomoce naukowe, które każde dziecko powinno posiadać. Dzięki nim łatwiej będzie mu się skupić i nauczyć, niż wtedy, gdy korzysta z Internetu.