in

Można dostać nawet 9000 złotych. Wystarczy złożyć jeden wniosek, zostało niewiele czasu

Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że można dostać nawet 9000 złotych na czynsz! Wynajmujesz mieszkanie komunalne w Towarzystwie Budownictwa Społecznego lub na wolnym rynku i w wyniku pandemii nie radzisz sobie z opłatami? Najwyższa pora złożyć wniosek. Kto i w jaki sposób może z tego skorzystać?

Była wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przekazała bardzo ważną wiadomość dla Polaków. Ci, którzy mają problemy finansowe, z pewnością będą mieli powody do radości, gdy dowiedzą się, o czym mowa.

Pomoc od państwa, można dostać nawet 9000 złotych

Ci, których z powodu pandemii koronawirusa nie stać na opłacenie mieszkania, mogą otrzymać pomoc od państwa w formie dopłaty do czynszu.

Ustawa z tym związana jest już uchwalona i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Pozostaje złożyć wniosek. Trzeba jednak to zrobić jak najszybciej, bo czasu jest naprawdę mało. Kto może ubiegać się nawet o 9000 złotych?

Głównie najemcy mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych albo wynajętych od osoby prywatnej lub firmy.

Jaki trzeba spełnić warunek? Na dzień 14 marca 2020 r. być oficjalnym najemcą mieszkania. Może być to inny lokal niż ten, w którym obecnie przebywamy.

Właściciele mieszkania z kolei nie mają co liczyć na wsparcie.

Jak otrzymać pomoc?

Wystarczy, że złożymy odpowiedni wniosek o dodatek mieszkaniowy. Należy się on tym, którzy mają dochody nieprzekraczające 1500 złotych na osobę lub 2100 złotych w przypadku osoby samotnej.

Trzeba również spełnić warunek odnośnie metrażu. Na jedną osobę nie może to być więcej niż 35 mkw, na dwie — 40 mkw, na trzy — 45, na cztery — 55, na pięć — 65, na sześć — 70 mkw.

Przy wypełnianiu wniosku musimy podkreślić, że staramy się o pomoc w opłaceniu czynszu. Nasz miesięczny dochód powinien być niższy o 25 proc. w porównaniu z rokiem 2019.

Jak informuje Fakt, organy odpowiadające za wnioski, mają miesiąc na ich rozpatrzenie. Dopłaty będą wynosiły 75 proc. czynszu.

W praktyce oznacza to, że możemy dostać nawet 1500 złotych na miesiąc. Dodatek będzie przyznawany przez pół roku, co oznacza, że łącznie może to być nawet 9000 złotych.

Warto przy tym podkreślić, że dopłaty nie trafią do najemców, ale do właściciela lub wynajmującego mieszkanie. Lepiej się pospieszyć – wnioski można składać tylko do 31 marca 2021 roku!

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródła: Fakt, Dziennik Ustaw