in

Polskie bociany są masowo zabijane w Libanie i Syrii – Polują na nie nawet małe dzieci!

Już od kilku lat nasze bociany, które odlatują na zimę do ciepłych krajów, niestety nie docierają do celu. Mieszkańcy Libanu i Syrii dla zabawy strzelają do tych pięknych ptaków.

Każdego roku giną w ten sposób miliony ptaków. Najlepszą ofiarą są dla tych ludzi bociany. Ten okrutny proceder stał się dla nich czymś w rodzaju narodowego sportu. W polowaniu na ptaki biorą udział całe rodziny z dziećmi. Najgorsze, że ptaki zabijane są całkowicie bezsensownie. Nie są zjadane, a zestrzelone po prostu leżą w miejscu, w którym spadły z powietrza. Kłusownicy często i chętnie zamieszczają w internecie zdjęcia i filmiki z „udanych łowów”.


Prawo zakazuje zabijania ptaków i stosuje kary, ale są one niezwykle niskie, jeśli dotyczy to ptaków, które nie występują na terenie Libanu. I dlatego upodobali sobie bociany, które tylko przelatują przez ten kraj. I nawet jeśli ludzie dostają kary za ich zabijanie, są one niewielkie i rzadko egzekwowane, dlatego nikt nie boi się strzelać do ptaków. Ekolodzy w Polsce są przerażeni wciąż spadającą populacją bocianów. Organizacje ekologiczne wciąż starają się uświadamiać naród Libański, że zabijanie ptaków jest złe. W wielu szkołach został wyświetlony film edukacyjny pod tytułem „Reksio i bocian”, w którym piesek ratuje bociana, aby pokazać dzieciom, że to co robią ich rodzice, nie jest zabawą.

Dzieci zachowały się cudownie, ale jedna taka akcja na niewiele się zda – musimy dotrzeć do ogromnej ilości ludzi – powiedział dr Irenerusz Kaługa z Grupy Ekologicznej. Uświadamianie dzieci jest bardzo ważne, ponieważ to one będą wychowywać kolejne pokolenia. To nie w porządku, że pokazuje się im rzeź ptaków chronionych jako rodzinną rozrywkę. Polska przoduje w posiadaniu par bocianów na tle Europy. W 2005 roku mieliśmy 52 500 par. Dla nas bocian jest częścią kultury i symbolem nadchodzącej wiosny.
 
O tych pięknych ptakach pisał nawet Cyprian Kamil Norwid:
Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą…
Tęskno mi, Panie…