in

Polska właśnie trafiła na „czarną listę”. Wiemy, kogo czeka obowiązkowa kwarantanna.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju, Polska trafiła na „czarną listę”. W praktyce oznacza to, że polscy turyści będą musieli liczyć się z obowiązkową kwarantanną, jeśli wybierają się do krajów nadbałtyckich.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od poniedziałku. W których konkretnie państwach trzeba będzie przechodzić 14-dniową kwarantannę?

Kwarantanna dla polskich turystów

W piątek 7 sierpnia podjęto decyzję, od której nie będzie odwrotu. Turyści od poniedziałku będą musieli przechodzić obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy z Litwą, Łotwą i Estonią. Władze państw nadbałtyckich, widząc drastyczny wzrost zakażeń koronawirusem w naszym kraju, postanowiły podjąć odpowiednie kroki.

Rozporządzenia rządu Litwy, Łotwy i Estonii mówią jasno: wszystkie kraje, w których wskaźnik nowych zakażeń jest wyższy niż 16 na 100 000 obywateli, będą na „czarnej liście”. Polska aktualnie ma wskaźnik wynoszący 20,6. Wszyscy, którzy będą podróżować do Litwy, Łotwy czy Estonii, będą musieli poddać się 14-dniowej izolacji.

Nie tylko nasz kraj podlega takim przepisom. Na „czarnej liście” możemy znaleźć państwa takie jak: Austria, Chorwacja, Cypr, Luksemburg, Rumunia, Hiszpania, Andora, San Marino, Belgia, Bułgaria, Monako, Malta, Szwecja, Czechy, Holandia, Portugalia, Islandia, Szwajcaria, Francja.

„Zgodnie z najnowszą statystyką Slimību profilakses un kontroles centrs (Centrum Kontroli i Zapobiegań Chorób), osoby przyjeżdżające z Polski MUSZĄ poddawać się 14-dniowej samoizolacji. Przypominamy, że w każdy piątek publikowana jest lista krajów z liczbą przypadków Covid-19 na 100 000 mieszkańców przekraczającą 16 zachorowań w ciągu ostatnich 2 tygodni. Przyjezdni z państw ze wskaźnikiem 16 i więcej podlegają 14-dniowej samoizolacji” – poinformowała na Faceboku ambasada Łotwy w Polsce.

Źródło: O2