in ,

Policjant udusił mężczyznę na oczach przechodniów. Ostatnie słowa, które usłyszał to „Odpręż się!”

Niedawno w sieci pojawiło się nagranie z brutalnej interwencji policji, która zakończyła się śmiercią mężczyzny. To, co miało miejsce, oburzyło cały kraj. Do zdarzenia doszło w Minneapolis (USA).

George Floyd został obwiniony przez właściciela sklepu spożywczego o to, że chciał zapłacić fałszywym czekiem. Na miejscu szybko pojawiła się policja. Zamiast upomnienia mężczyzny i ukarania go, doszło do zabójstwa – policjant Chauvin udusił go kolanem na oczach innych.

Mężczyzna krzyczał, że się dusi. W odpowiedzi usłyszał od policjanta, że ma się ,,odprężyć”…

Funkcjonariusz policji udusił mężczyznę


George w czasie interwencji poddał się policjantom, choć oni twierdzili, że było inaczej i zarzucili mu, że jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków i stawia opór.

Na nagraniu słyszymy głos jednego z przechodniów:
,,Wstrzymujesz mu oddech, bracie. Podnieś go z ziemi, zachowujesz się jak dupek! (…) Mogłeś zapakować go do samochodu. Nie sprzeciwia się ani nic. Podoba ci się to? Popatrz na siebie.”

Mimo krzyków mężczyzny, który się dusił i interwencji przechodniów, policjant doprowadził George’a do takiego stanu, że nie dało się go już uratować – umarł w szpitalu.

Wydawałoby się naturalnym, że policjant poniesie za to konsekwencje, jednak nic bardziej mylnego. Kolejnego dnia lokalna policja wydała oświadczenie, w którym czytamy, że „mężczyzna zmarł podczas interwencji policji na skutek komplikacji medycznych”.

Policjanci biorący udział w interwencji zostali zwolnieni z pracy, jednak nie takiej kary oczekuje się za zabójstwo. Wszystko przecież widać na nagraniu, które trafiło do sieci. Mieszkańcy Minneapolis domagają się surowszych konsekwencji.


 
Jacob Frey – burmistrz Minneapolis wypowiedział się w sprawie:
,,Przez pięć minut patrzyliśmy, jak biały funkcjonariusz przyciska kolanem szyję czarnego człowieka. Pięć minut. U tego funkcjonariusza zawiodło podstawowe poczucie człowieczeństwa.”
 
To nie pierwsza tego sytuacja w USA. Mamy nadzieję, że z czasem sytuacja się zmieni i nie będziemy musieli oglądać takich nagrań jak to.

Źródła: www.fakt.pl