in

Policja będzie mogła zatrzymywać kierowców w Sylwestra? Adwokat rozwiał wątpliwości Polaków.

Czy możemy zostać zatrzymani przez policję, przemieszczając się w Sylwestra? Adwokat w rozmowie z TVN24 rozwiał wątpliwości Polaków. O tym powinien wiedzieć każdy kierowca. Kwarantanna narodowa będzie wiązać się z zakazem obowiązującym 31 grudnia od godziny 19:00, który upoważni policjantów do zatrzymywania kierowców w trakcie jazdy samochodem. Chodzi o sprawdzenie, czy przestrzegamy obostrzeń.

17 grudnia odbyła się konferencja prasowa, w czasie której minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o kwarantannie narodowej. Padła również informacja o godzinach policyjnych w Sylwestra. Co może zrobić policja? Za co możemy spodziewać się kary i czy w ogóle powinniśmy się jej spodziewać?

Sylwester 2020

Adwokat Zbigniew Roman jako gość TVN24 postanowił odpowiedzieć na pytania, które z pewnością zadaje sobie teraz większość z nas. Nie ma wątpliwości co do tego, że w Sylwestra na ulicach pojawi się więcej patroli. Policja jednak, jeśli kogoś zatrzyma, będzie zmuszona poinformować o podstawie prawnej:

„Będzie musiała podać podstawę prawną tego rodzaju zatrzymania. Zakładam, że policja, która będzie dokonywała tego rodzaju zatrzymań, będzie bazowała na rozporządzaniu, będzie się powoływała na to, że jest podstawa ustawowa w oparciu o ustawę covidową i ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych” – wyjaśnił prawnik.

„Ja mam wątpliwość, czy tego rodzaju podstawa prawna tutaj będzie miała zastosowanie z punktu widzenia analizy przepisów konstytucyjnych” – dodaje.

Adwokat podejrzewa, że zatrzymywania przez policję będą budzić niezgodę kierowców, którzy nie będą chcieli zastosować się do rozporządzenia:

„Natomiast zakładam, że praktyka właśnie w ten sposób będzie wyglądała. Do tych zatrzymań może dochodzić. Zakładam, że godzina policyjna będzie egzekwowana i dużo patroli w różnych miastach będzie właśnie w tym celu wychodziło na ulicę, aby wyeliminować ryzyko tego, że osoby będą się przemieszczać wbrew sugestiom wynikającym z tego rozporządzenia” – mówi Zbigniew Roman na antenie TVN24.

Zakaz przemieszczania się niezgodny z Konstytucją?

Zakaz przemieszczania się nie jest zapisany w konstytucji, dlatego raczej nie musimy spodziewać się ewentualnych kar, jak podkreśla prawnik. Uważa on jednak, że powinniśmy stosować się do rozporządzenia.

„Czy mamy się stosować [do obostrzeń – red.]? Absolutnie tak. W mojej ocenie powinniśmy się stosować. Natomiast, czy jest to zgodne z literą prawa? Ja mam poważne wątpliwości. W mojej ocenie tego rodzaju restrykcje w momencie kiedy są wprowadzane na podstawie rozporządzenia będą budziły wątpliwości” – tłumaczy Zbigniew Roman.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, lepiej zostać w domu w Sylwestra od 19:00 do 6:00 rano. Jeśli jednak dojdzie do zatrzymania przez policję, nie ma ona podstaw do tego, by nas ukarać.

Źródła: tvn24.pl