in

Polacy wynaleźli przełomowe urządzenie – pomoże w walce z koronawirusem!

Pandemia koronawirusa utwierdziła nasz kraj w przekonaniu, że bardzo ciężko o sprzęt medyczny – w wielu szpitalach cały czas go brakuje. Polscy naukowcy pokazali, na co ich stać i postanowili przyczynić się do rozwiązania tego problemu.

Wynalazek ratujący chorych

Powstało urządzenie, które ma pomóc w ratowaniu pacjentów – Ventil. Umożliwia ono wentylowanie jednocześnie dwóch chorych jednym respiratorem, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Ministerstwo nauki przekazało 5 milionów złotych na produkcję 100 urządzeń.

Ventil to urządzenie, które współpracuje z respiratorem. Wynaleziono je jako pomoc w rozwiązaniu problemu braku respiratorów w szpitalach.

,,Aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów podłączonych jednego respiratora. To właśnie zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej. Korzystając z aparatu Ventil można podłączyć dwóch pacjentów, którzy będą używali jednego respiratora z możliwością niezależnej regulacji podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów” – czytamy na stronie Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN (IBIB PAN).

IBIB PAN zaczęło współpracować z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej (Ł-ITAM), aby szybko wdrożyć produkcję urządzeń Ventil tak, aby w najbliższym czasie trafiły one do chorych – nastąpi to najprawdopodobniej w ciągu 3 tygodni.

,,Sieć badawcza Łukasiewicz i Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN pracują nad produkcją urządzenia umożliwiającego wentylację dwóch pacjentów przy użyciu jednego respiratora. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie sprzętu medycznego w leczeniu koronawirusa. Ministerstwo nauki przekazało na ten unikalny w skali świata projekt 5 milionów złotych” – mówi minister Jarosław Gowin.

Urządzenie wynalezione przez polskich naukowców przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne, które przeprowadzono, zachowując warunki oddziału intensywnej opieki medycznej. Podziel się tą wspaniałą wiadomością ze swoimi bliskimi! Brawa dla Polaków!

Źródło: fakt.pl