in

Pojawiło się pilne ostrzeżenie dotyczące naszych dowodów osobistych – każdy musi mieć się na baczności!

Dowód osobisty, jeśli tylko wpadnie w niepowołane ręce, może stać się dla nas przyczyną poważnych problemów. Urząd Ochrony Danych Osobowych, a także Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego apeluje do wszystkich o to, aby zabezpieczali swoje dokumenty i dane osobowe, szczególnie w okresie wakacji.

Nietrudno o to, by spotkać na swojej drodze oszusta. Od jakiegoś czasu coraz częściej pojawiają się oni w sieci, rozsyłając między innymi linki, które, jeśli je otworzymy, prawdopodobnie poskutkują dotarciem do naszych danych. Nie jest to jednak takie oczywiste. Oszuści mają rozmaite sposoby na to, jak osiągnąć swój cel. Musimy mieć się na baczności.

Czy dowód osobisty może być skserowany?

Najczęściej w czasie wakacji możemy paść ofiarą oszusta w hotelach albo wypożyczalniach sprzętu. Urząd Ochrony Danych Osobowych, a także Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego apelują o to, abyśmy zwracali uwagę na to, co zamierzają zrobić z naszymi dokumentami osoby z recepcji.

Od roku obowiązuje zakaz kopiowania dokumentów, między innymi dowodu osobistego, legitymacji, prawa jazdy czy paszportu. Pracownicy mogą nas prosić o dokumenty, ale nie mają prawa ich kopiować czy też brać w zastaw. Grozi za to kara – ograniczenie wolności do miesiąca lub grzywna.

Co zrobić, jeśli mój dowód osobisty został skradziony?

Jeśli mieliśmy pecha i nasz dowód osobisty lub inny dokument zawierający dane osobowe został skradziony, pierwsze co powinniśmy zrobić, to zastrzec go w ogólnopolskiej bazie Dokumenty Zastrzeżone, a także powiadomić o tym policję.

Poza tym Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego zachęca do tego, by korzystać z systemu Bezpieczny PESEL, w którym możemy za darmo zabezpieczyć swój numer PESEL. Pamiętajmy, że bez tego typu zabezpieczeń złodziej może wziąć na nasze dane pożyczkę.

Źródło: next.gazeta.pl