in

Nowa zmiana, która wyczyści portfele Polaków – Weszła w życie już dziś!

Od teraz będziemy płacić około 4,5 procent mniej za gaz, a o wiele więcej za energię elektryczną. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, co się zmieni.

Zmiany obowiązują już od dnia dzisiejszego. Jak czytamy na warszawa.tvp.pl, rachunki w części płaconej sprzedawcom będą większe nawet o 3,5 do 3,6 procent. W praktyce jest to jednoznaczne z tym, że przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci dodatkowe kwotę co miesiąc w wysokości około 1,5 zł.

„Nasze rachunki w części płaconej sprzedawcom wzrosną od 3,5 do 3,6 procent. Przełoży się to na wzrost cen prądu mniej więcej około 1,5 zł miesięcznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego” – mówi rzeczniczka Urzędu Agnieszka Głośniewska.

W 2021 roku będziemy mieli do czynienia na swoich rachunkach z nową opłatą mocową. Jest to opłata za utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa energetycznego. Będzie ona zależna od tego, ile prądu zużyjemy i wyniesie od 1,87 zł do nawet 10,46 zł miesięcznie.

URE wyjaśnia, że „głównym powodem podwyżek był nieznacznie wyższy niż uznany przez regulatora za uzasadniony w taryfach obowiązujących w 2020 roku poziom ceny energii elektrycznej nabywanej przez sprzedawców na potrzeby odbiorców z grup G – czyli gospodarstw domowych”.

Energia elektryczna podrożeje, ale ci, którzy korzystają z gazu, będą płacić mniej. Mowa o tzw. kuchenkowiczach, czyli statystycznych odbiorcach w grupie W-1.1 – są to osoby używające gazu do przygotowywania posiłków.

Obniżka będzie wynosić średnio 1,9 procent mniej – czyli ok. 40 groszy miesięcznie.

Ci, którzy używają paliwa gazowego do podgrzewania wody (grupa W-2.1) będą mieli do czynienia z obniżką o około 2,40 złotych za miesiąc (2,7%).

Za to ci, którzy używają gazu do podgrzewania mieszkań, będą mogli cieszyć się z największej obniżki – w tym wypadku opłaty będą niższe o 2,9%, czyli mniej więcej 7,4 zł miesięcznie.

Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że pomimo obniżek w kwestii gazu, większe są jednak podwyżki. Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

źródło: tvp.info