Czy emeryci mogą liczyć na podwójną emeryturę, która będzie wypłacana dożywotnio? Jak się okazuje, istnieje taka możliwość. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. O czym dokładnie mowa?
Podwójna emerytura
Kto może na nią liczyć? Istnieje kilka wariantów.
Dodatkowa emerytura dla mundurowych
Na dodatkową emeryturę mogą liczyć seniorzy, którzy przeszli służbę mundurową pełnioną przez minimum 15 lat. Do tej pory służby mundurowe miały okazję pobierać dwa świadczenia – jedno od ZUS, a drugie od MSWiA. W tym momencie konieczne jest wybranie jednej emerytury, tej, która bardziej się opłaca. Istnieje jednak wyjątek. Te osoby, które rozpoczęły służbę po 1999 roku, a także po zakończeniu służby przystąpili do pracy w cywilu i złożą odpowiednie wnioski, będą mogły liczyć na dwie emerytury wypłacane jednocześnie.
Polacy za granicą
Oprócz tego mogą się o to starać także ci emeryci, którzy pracowali zarówno w Polsce, jak i za granicą. W przypadku gdy senior długo pracował za granicą, może złożyć wniosek o wypłacanie emerytury zarówno w Polsce, jak i w urzędzie tego kraju, w którym wykonywana była praca. Warto jednak zaznaczyć, że wiek emerytalny w poszczególnych krajach często się różni.
Wniosek o wypłatę drugiej emerytury należy skierować do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych. Osoby, które nie spełniają wymienionych warunków, otrzymają tylko jedno świadczenie.
Podwójna emerytura z KRUS-u dla rolników
Ostatnią grupą seniorów, która może liczyć na podwójną dożywotnią emeryturę, są emeryci urodzeni po 31 grudnia 1948 roku i opłacający przez okres minimum 25 lat składki w KRUS, którzy mają osiągnięty wiek emerytalny. Wystarczy, że złożą oni wnioski w obu urzędach.
Podziel się tą ważną informacją z innymi!