in ,

Podwójna emerytura dożywotnio? To możliwe, znamy warunki.

Czy emeryci mogą liczyć na podwójną emeryturę, która będzie wypłacana dożywotnio? Jak się okazuje, istnieje taka możliwość. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków. O czym dokładnie mowa?

W 2022 roku seniorzy dostali trzynastą i czternastą emeryturę, bez której z pewnością ich sytuacja finansowa nie byłaby zbyt dobra. Teraz emeryci mogą ubiegać się także o to, by otrzymywać dwie emerytury do końca życia.

Podwójna emerytura

Kto może na nią liczyć? Ci seniorzy, którzy przeszli służbę mundurową pełnioną przez minimum 15 lat. Do tej pory służby mundurowe miały okazję pobierać dwa świadczenia – jedno od ZUS, a drugie od MSWiA. W tym momencie konieczne jest wybranie jednej emerytury, tej, która bardziej się opłaca.

Istnieje jednak wyjątek. Te osoby, które rozpoczęły służbę po 1999 roku i złożą odpowiednie wnioski, będą mogły liczyć na dwie emerytury wypłacane jednocześnie.

Oprócz tego mogą się o to starać także ci emeryci, którzy pracowali zarówno w Polsce, jak i za granicą. W przypadku gdy senior długo pracował za granicą, może złożyć wniosek o wypłacanie emerytury zarówno w Polsce, jak i w urzędzie tego kraju, w którym wykonywana była praca. Warto jednak zaznaczyć, że wiek emerytalny w poszczególnych krajach często się różni.

Ostatnią grupą seniorów, która może liczyć na podwójną dożywotnią emeryturę, są emeryci urodzeni po 31 grudnia 1948 roku i opłacający przez okres minimum 25 lat składki w KRUS, którzy mają osiągnięty wiek emerytalny. Wystarczy, że złożą oni wnioski w obu urzędach.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: o2.pl