in

Podwójna emerytura do końca życia? Koniecznie sprawdź, czy spełniasz warunki

W 2022 roku oprócz różnych dodatków do emerytur seniorzy mogą spodziewać się jeszcze czegoś, a mianowicie podwójnej emerytury. Jakie trzeba spełnić warunki, aby ją dostać? Znamy szczegóły.

Nie ma wątpliwości co do tego, że dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą i będą odciążeniem dla domowego budżetu. Kto może liczyć na podwójne środki?

Podwójna emerytura – dla kogo?

Pierwsza grupa to mundurowi z konkretnym stażem pracy. Mowa o funkcjonariuszach, którzy mają za sobą co najmniej piętnaście lat służby. Takie osoby będą musiały się zdecydować, skąd chcą otrzymywać świadczenie – czy z ZUS, czy z ZER MSWiA (świadczenie z obu urzędów mogą otrzymać osoby, które podjęły się służby już po 1999 roku).

Na podwójną emeryturę mogą liczyć także osoby pracujące za granicą. Dzięki odpowiedniemu stażowi pracy otrzymają emeryturę nie tylko na terenie naszego kraju. Warto jednak pamiętać o tym, że wiek emerytalny może się różnić w zależności od danego państwa. Można spodziewać się emerytury nawet wcześniej niż w Polsce!

Ostatnia grupa, która dostanie podwójną emeryturę to osoby opłacające składki w KRUS przez co najmniej 25 lat. Takie osoby mogą złożyć wniosek o emeryturę zarówno z ZUS, jak i w KRUS.

Oprócz tego za jakiś czas można spodziewać się także tzw. wdowiej emerytury. Póki co jednak nie wiadomo, kiedy mogłoby się to stać.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!