fot. freepik.com
in

Podczas porodu nie powinno być ojca. Położnik podaje ku temu 5 ważnych powodów.

Spodziewasz się dziecka i poród rodzinny jest dla ciebie oczywistością? Może powinnaś to jeszcze przemyśleć?

Dr Michael Odent jest francuskim ginekologiem położnikiem, który pracuje w zawodzie od 50 lat i przyjął 15 tys. porodów. On zdecydowanie uważa, że podczas porodu mężczyzna nie powinien być obecny.

Podaje 5 jego zdaniem kluczowych powodów, które za tym przemawiają.

1. Ojciec dziecka przeszkadza

Doktor jest przekonany, że obecność partnera źle wpływa na skupienie i koncentrację rodzącej kobiety. To proces fizjologiczny związany z uwolnieniem hormonu oksytocyny, która jest niezbędna do szybkiego i względnie łagodnego przejścia przez poszczególne fazy porodu. Lekarz uważa, że proces zostaje zaburzony, stres kobiety jest większy i sprawy się komplikują.

 

2. Partner przy porodzie to dłuższy poród

Według lekarza porody, przy których obecny jest mąż czy partner, wydłużają się i częściej kończą cesarskim cięciem. Uważa on, że nawet jeśli mężczyzna pozornie zachowuje się bez zarzutów, to dekoncentruje kobietę, która wyczuwa jego napięcie, a powinna być wyłączona i skoncentrowana na najważniejszym w danej chwili.

3. Poród to nie widok dla mężczyzny

Mężczyźni są wzrokowcami i poród zapada w ich pamięci na długo. Może pojawić się trauma i niechęć do zbliżeń. Niekoniecznie spowodowana obrzydzeniem. Może to być po prostu podświadome kojarzenie sytuacji intymnych, następstwem których jest poród i cierpienie partnerki.

4. Chwila tuż po porodzie – powinna być tylko dla kobiety

Lekarz uważa, że do chwili urodzenia łożyska kobieta powinna być bez partnera. Moment, kiedy tuli już dziecko jest szczególnym, które sprzyja kolejnemu wyrzutowi oksytocyny niezbędnemu do urodzenia łożyska. Wtedy też najsilniej nawiązuje się więź matki i dziecka. Ten moment powinien być przeznaczony tylko dla nich.

5. Poród powinien pozostać w intymnym świecie kobiet

Doktor Odent jest zdania, że mężczyzna ma ważną rolę do odegrania w procesie porodu. Ale nie jest nią obecność przy samym rodzeniu, tylko zadbanie o to by kobieta miała idealne warunki, mogła skupić się wyłącznie na zadaniu i nikt jej nie przeszkadzał, włącznie z nim samym.

Lekarz uważa także, że jeśli kobieta potrzebuje obecności kogoś bliskiego, powinna wybrać mamę, siostrę lub przyjaciółkę. Obecność bliskiej kobiety wpływa bardzo dobrze na przebieg porodu.

Tyle doktor Odent, a co mówi na ten temat Wasze doświadczenie i intuicja?