in

Te zdjęcia pokazują zachowanie płodu w brzuchu matki, która pali papierosy.

O szkodliwości palenia wiemy od dawna. Także o tym, jak bardzo szkodzi ono dziecku w brzuchu palącej matki.

Niektóre kobiety mimo wszystko nie potrafią zrezygnować z palenia w czasie ciąży. Może trudno im sobie wyobrazić jak dym papierosowy może wpływać na ich dziecko. Wszystkie one powinny obejrzeć te zdjęcia, które mogą poruszyć wyobraźnię palących kobiet.

Doktor Nadja Reissland z Uniwersytetu w Durham przeprowadziła badania porównawcze zdjęć płodów w 32. tygodniu ciąży u kobiety palącej i kobiety, która nie paliła papierosów.

Na dolnym zdjęciu jest dziecko kobiety niepalącej, które ssie rączkę i jest spokojne. Na górnym dziecko kobiety, która pali, nerwowo się porusza, łapie za główkę, zakrywa oczy, wykrzywia buzię.
 

W Wielkiej Brytanii aż 12 procent kobiet w ciąży regularnie pali papierosy. Spośród 20 badanych kobiet, 4 z nich paliły średnio 14 papierosów dziennie.
 

 
Po dokładnej analizie wyników badań z 24, 28, 32 i 36 tygodnia ciąży, doktor Reissland dostrzegła prawidłowość, że dzieci matek palących poruszają się niespokojnie i częściej zasłaniają twarz.
 

 
Zachowanie dzieci matek palących może być związane z nieprawidłowościami w rozwoju centralnego układu nerwowego, na które wpływa przedostająca się do płodu nikotyna i inne szkodliwe substancje z papierosów.
 
Mądra i świadoma matka, nie zrobi niczego co mogłoby zaszkodzić jej dziecku. Palenie w ciąży jest wystawianiem zdrowia dziecka na niepotrzebne i trudne do przewidzenia ryzyko rozwoju chorób, dysfunkcji i nieprawidłowości.
 
Nie róbcie tego swoim dzieciom.