CiekawostkiZdrowie

Co robić z pleśnią na pieczywie? Odkroić czy wyrzucić cały chleb? Znamy odpowiedź

Nie ma wątpliwości co do tego, że chcemy, aby kupione przez nas pieczywo jak najdłużej było zdatne do jedzenia. Rzeczywistość jednak pokazuje, że często, szybciej niż się tego spodziewamy, na pieczywie pojawia się pleśń.

Co robić w takiej sytuacji? Czy można odkroić pleśń i zjeść resztę chleba? Czy raczej należy go wyrzucić? Znamy odpowiedź.

Pleśń na pieczywie

Jeden chleb może starczać na kilka dni – niestety, szybko staje się on jednak czerstwy i często pojawia się na nim biały lub też zielony nalot. Co robić, gdy na pieczywie pojawi się pleśń?

Niestety, jeśli zaobserwujemy jakąkolwiek zmianę w wyglądzie naszego pieczywa, nie powinniśmy go już spożywać. Najmniejsza plamka pleśni może oznaczać, że bakterie przedostały się już do środka naszego chleba. Warto podkreślić, że mikrotoksyny powiązane z pleśnią działają na nas toksycznie i trująco.

Mikrotoksyny, nawet wtedy, gdy ich jeszcze nie widać, dostają się do naszego pieczywa i przenikają każdą jego warstwę. Jeśli odkroimy spleśniałą część, nadal będziemy jeść „zainfekowane” jego części. Co zatem należy robić?

Możemy zadbać o to, aby przedłużyć świeżość naszego pieczywa. Mowa przede wszystkim o przechowywaniu go w odpowiednich warunkach. Chleb i bułki, które są trzymane w zamkniętych plastikowych torbach, szybciej się psują. Winny jest tutaj brak dostępu do powietrza – w takich warunkach dochodzi do szybszego mnożenia się toksycznych substancji. Jeśli chcemy zadbać o spowolnienie tego procesu, musimy zacząć przechowywać pieczywo w ciemnym, chłodnym miejscu, np. drewnianym chlebaku.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: buzz.gazeta.pl