in

Oto, co należy sprawdzić kupując wodę w butelce – To bardzo ważne dla Twojego zdrowia

Czy kupując wodę mineralną, sprawdzasz jaki rodzaj plastiku jest używany do produkcji butelki? Czy wiesz w jaki sposób możesz to sprawdzić? Przypuszczamy, że nie…

Każda butelka ma swoje oznaczenie, dzięki któremu możesz dowiedzieć się z czego została wyprodukowana i przy zaczerpnięciu odrobiny wiedzy, będziesz wiedział, na co należy zwrócić uwagę, aby uniknąć pewnych substancji mających bardzo szkodliwy wpływ na organizm człowieka.

Rodzaje plastiku – Który jest najbezpieczniejszy?

PET lub PETE

PET to rodzaj tworzywa sztucznego, który jest powszechnie stosowany w produktach konsumpcyjnych, takich jak butelki do napojów i niektóre rodzaje opakowań. Jest przeznaczone tylko do jednorazowego użytku, jego ponowne stosowanie może spowodować wzrost bakterii.

Butelki te mogą również uwolnić metale ciężkie i substancje chemiczne, które powodują zaburzenia równowagi hormonalnej i są rakotwórcze.

HDP lub HDPE

HDPE to bardzo sztywny plastik używany zazwyczaj jako plastikowe opakowanie na mleko, detergenty, opakowania na zabawki czy torby plastikowe. Eksperci zalecają kupować wodę w butelkach wykonanych właśnie z tego tworzywa – jest najbezpieczniejsze!

PVC lub 3V

PVC to elastyczny plastik używany zazwyczaj do wytwarzania foli spożywczej, pakowania żywności, zabawek dla zwierząt domowych i dzieci, czy butelek na olej. Uwalnia dwie toksyczne substancje chemiczne, które mogą potencjalnie powodować zaburzenia równowagi hormonalnej. Eksperci zalecają znalezienie alternatywy, jeśli to możliwe.

LDPE

Mimo, iż to tworzywo nie uwalnia żadnych substancji chemicznych do wody, nie jest stosowane w produkcji butelek z wodą. Jest jednakże stosowane do pakowania żywności, w którym może nastąpić wyciek substancji chemicznych. Dlatego najlepiej go unikać.

PP

To białe lub półprzezroczyste tworzywo sztuczne jest często używane do pakowania jogurtów i syropów. Jest twarde i lekkie, a także nie topi się podczas ogrzewania, co sprawia, że jest stosunkowo bezpieczne. Jest również świetną barierą chroniącą przed tłuszczem, wilgocią i środkami chemicznymi.

PS

Polistyren jest to tanie, lekkie tworzywo sztuczne, które jest wykorzystywane na wiele sposobów. Zwykle w jednorazowych kubkach do picia, kartonach, pojemnikach na wynos czy naczyniach plastikowych.

Po podgrzaniu, może uwolnić substancje rakotwórcze. Jest ono przeznaczona tylko i wyłącznie do jednorazowego użytku.

PC lub brak oznaczenia

Opakowania z oznaczeniem PC lub nie posiadające żadnego oznaczenia to najbardziej niebezpieczny plastik jaki można spotkać. Uwalnia on wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia substancji – w tym nawet toksyczny bisfenol A (BPA), który może zwiększyć ryzyko zachorowania na depresję, schizofrenię czy Alzheimera, a także powodować zaburzenia układu nerwowego oraz hormonalnego. Trzymaj się z dala od opakowań oznaczonych tym symbolem lub braku jakiegokolwiek oznaczenia.