in

Na plaży znaleziono martwego kaszalota. To, co miał w żołądku, wpędziło ludzkość w poczucie winy

Wszyscy kochamy ocean, a dla tych z nas, którzy nie mają szczęścia mieszkać w pobliżu, jest to coś, o czym większość z nas marzy każdego lata.

Ale nasze oceany i to, co w nich żyje, cierpią z powodu czegoś, co jest używane przez nas każdego dnia – plastiku.

Ilość plastiku pływającego w naszych pięknych morzach jest szokująca. I nic nie ilustruje tego bardziej niż obraz martwego kaszalota wyrzuconego na brzeg plaży. W jego brzuchu znaleziono prawie 50 kg plastiku. W brzuchu wieloryba znaleziono także płód. Plastik krążący w żołądku wieloryba, musiał być dla niego niezwykle bolesny.

Ten piękny kaszalot, to gatunek zagrożony, został znaleziony na brzegu Porto Cervo na Sardynii, popularnej włoskiej miejscowości nadmorskiej. Jest jednym z co najmniej 5 wielorybów, które zmarły przez plastik w ciągu ostatnich dwóch lat.

Całkiem niedawno na Filipinach znaleziono Zyfię gęsiogłową, która miała aż 88 kilogramów plastiku w żołądku. Średnio 8 milionów ton plastiku dostaje się do oceanu każdego roku. Kraje na całym świecie podejmują środki mające na celu zakazanie jednorazowych tworzyw sztucznych: Parlament Europejski zatwierdził ustawę zakazującą używania słomek jednorazowych, wacików i sztućców do 2021 roku.