fot. ©Webniusy
in ,

Rząd wydał pilny komunikat. Plaga fałszywych emaili – nie daj się nabrać!

Ministerstwo Finansów ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod organy skarbowe i próbują wyłudzić dane oraz pieniądze Polaków. Według resortu, fałszywe wiadomości e-mailowe informujące o możliwości zwrotu podatku pojawiają się coraz częściej.

W rzeczywistości, ani skarbówka, ani resort finansów nie przekazują informacji o zwrocie podatku drogą mailową. Oszuści wykorzystują to, podszywając się pod fiskusa i wysyłając fałszywe wiadomości z prośbą o skanowanie kodu QR w celu zalogowania się i odebrania należności.

„Do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o wiadomościach e-mail, w których nadawca prosi o skanowanie załączonego kodu QR w celu odebrania zwrotu podatku. Tego typu wiadomości są fałszywe i nie zostały wysłane z serwerów MF lub KAS.” – podaje resort.

Resort finansów podaje przykład takiej fałszywej wiadomości i ostrzega, że otwieranie linków lub załączników, jak również skanowanie kodów QR może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie nieuprawnionym osobom naszych danych.

Dlatego Ministerstwo Finansów apeluje do Polaków o ostrożność i nieotwieranie podejrzanych wiadomości e-mailowych. Resort przypomina także, że PIT za 2022 rok można rozliczyć do 2 maja br., a skarbówka zwróci nadpłaty nawet w ciągu dwóch tygodni od daty złożenia zeznania podatkowego.

„Apelujemy o nieotwieranie linków i załączników oraz nie skanowanie kodów QR z e-maili od nieznanych nadawców, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości”  – napisano w komunikacie.

Warto zatem pamiętać, że organy skarbowe nigdy nie proszą o skanowanie kodów QR ani nie informują o nadpłacie drogą mailową. W przypadku wątpliwości, najlepiej skontaktować się bezpośrednio ze skarbówką lub resortem finansów.

Źródło: gov.pl