in

Z ostatniej chwili: rzecznik rządu wydał pilny komunikat – kolosalne zmiany w funkcjonowaniu sklepów.

W związku z drastycznym wzrostem zachorowań na koronawirusa od jutra w sklepach pojawią się nowe zasady. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował o restrykcjach, które będą dotyczyć każdego, kto robi zakupy w strefie żółtej i czerwonej. Lepiej wiedzieć, o czym mowa.

Nowe zasady w sklepach

Rzecznik rządu opublikował na swoim Twitterze informacje, z którymi każdy powinien się zapoznać. Od jutra, tj. 17 października, w sklepach, marketach i galeriach handlowych będzie mogło przebywać mniej osób, ponieważ jednym z kluczowych sposobów na zmniejszenie rozprzestrzeniania się COVID-19 jest zachowanie dystansu.

„Limity dotyczące osób w sklepach w strefach czerwonych zostaną uzależnione (podobnie jak wiosną) od powierzchni. Dla sklepów o powierzchni do 100 m2 – 5 osób na kasę, dla sklepów powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2” – informuje Piotr Müller.

Obostrzenia w czerwonej strefie

W strefie czerwonej możemy spodziewać się bardziej restrykcyjnych obostrzeń niż w strefie żółtej. Tam oprócz zmian w sklepach, marketach i galeriach, będą zmiany także w działalności gastronomicznej i transporcie miejskim. Restauracje będą mogły być otwarte w godzinach 6:00 do 21:00. Później możliwe będzie tylko oferowanie jedzenia na wynos. Zajęty może być co drugi stolik. W transporcie miejskim ograniczona zostaje ilość miejsc – może być zajęte maksymalnie 50 % miejsc siedzących i 30 % wszystkich miejsc.

Od 19 października w strefie czerwonej nie można organizować uroczystości, między innymi wesel, komunii i innych przyjęć rodzinnych. W czasie uroczystości religijnych w świątyni może być 1 osoba na 7 metrów kwadratowych.

Szkoły wyższe i ponadpodstawowe będą prowadzić nauczanie zdalne. Wydarzenia kulturalne mogą gromadzić tylko 25 % publiczności. W obu strefach nieczynne będą baseny, siłownie i aquaparki.

Źródło: twitter.com