in

Morawiecki zwrócił się do wszystkich Polaków. Sytuacja jest dramatyczna – co planuje rząd?

Wczoraj wieczorem premier Mateusz Morawiecki zaapelował do wszystkich Polaków. Podczas przemówienia padły słowa, z którymi każdy powinien się zapoznać. Poinformowano także o strategii związanej z dalszą walką z koronawirusem.

„O godz. 20 na antenach TVP, Polsat i TVN24 zostanie nadane wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa oraz nowych środków zapewniających bezpieczeństwo” – powiedział rzecznik rządu.

Morawiecki apeluje do Polaków

Premier zaznacza, że sytuacja w Polsce i na świecie jest dramatyczna i wymaga tego, aby podjąć radykalne kroki. Od dzisiaj cały kraj objęty jest czerwoną strefą, a to na pewno nie koniec kolosalnych zmian.

Mateusz Morawiecki podziękował służbom medycznym i mundurowym za to, że każdego dnia walczą o życie innych osób. Premier apeluje do nas o to, abyśmy wzięli sobie na poważnie obowiązujące obostrzenia. Musimy przygotować się na to, że czeka nas jeszcze trudniejszy czas.

„Wasze codzienne obowiązki to więcej niż praca. To wielkie poświęcenie i służba, której nie sposób przecenić. Jesteście prawdziwymi bohaterami! Zwracam się do państwa, do wszystkich obywateli, do wszystkich grup społecznych. Stańmy do walki z wirusem. Stawką tej walki jest życie nasze i naszych bliskich. Musimy pokonać tę pandemię” – apeluje Mateusz Morawiecki.

Morawiecki podczas swojego przemówienia podkreślił, jak ważna jest solidarność – to właśnie o niej powinniśmy teraz pamiętać. Aby wygrać z pandemią, trzeba się zjednoczyć. Jaką strategię przyjęto, by opanować drugą falę koronawirusa?

„Nasza strategia oparta jest na trzech filarach: I – zapewnić sprawność i wytrzymałość systemu ochrony zdrowia, II – zagwarantować stabilność gospodarczą, tak, by ratować miejsca pracy, II – otoczyć szczególną ochroną najsłabszych i najbardziej narażonych” – mówi premier.

„Przygotowaliśmy też rozwiązania, które w tym kluczowym momencie pozwolą odciążyć służbę zdrowia. Na Stadionie Narodowym i w kilkunastu innych miejscach w Polsce organizujemy specjalne szpitale, które będą rezerwą na najtrudniejszy czas” – oznajmia dalej.

Premier podkreślił, że najważniejsze są małe kroki, który podejmuje każdy z nas codziennie w swoim życiu.

„Każda nasza codzienna, nawet drobna decyzja ma dziś ogromne znaczenie. Stawką tej walki jest bowiem zdrowie i życie naszych bliskich. Pamiętajmy, aby nieść pomoc osobom starszym, które powinny zostać w domach. Bądźmy odpowiedzialni – dbając o siebie, dbamy też o innych”

Szef rządu postanowił przypomnieć także o zasadzie – DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka i zachęcił do korzystania z aplikacji STOP COVID, która pozwala na monitorowanie naszego stanu zdrowia dzięki prowadzeniu dziennika i odpowiednich komunikatach, które wskażą, co powinniśmy zrobić w przypadku zakażenia COVID-19.

Dbajmy o siebie i innych!